Дебата: Попрофесионално новинарско известување во изборната кампања, но и говор на омраза што мотивира насилство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Дебата: Попрофесионално новинарско известување во изборната кампања, но и говор на омраза што мотивира насилство

Фото: МИА

Новинарите драматично го подобрија известувањето за време на изборите годинава, за разлика од лани кога се достигна врвот на непочитување на новинарските стандарди. Ова денеска го истакна директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, Зоран Трајчевски на дебатата што ја организираше ЗНМ.

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги поднела прекршочна постапка против ТВ Алфа за неизбалансирано известување во предизборниот период. Поднесени се и неколку претставки за техничко непочитување на политичкото рекламирање и објавувањето на анкети, за разлика од лани кога биле поднесени 67 прекршочни постапки – соопшти денеска  Трајчевски.

Целата вест може да ја прочитате на ММС.мк

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...