Демонстранти бараат оставка на шпанскиот премиер – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Демонстранти бараат оставка на шпанскиот премиер

Стотици луѓе се собраа во центарот на Мадрид на повик за поддршка на иницијативата за недоверба на Владата на премиерот Маријано Рахој.

Незадоволните од владеењето во  Шпанија се собраа на плоштадот “Пуерто дел Сол” и скандираа “Оставка”.

Левичарската партија “Подемос” поднесе барaње до парламентот за  гласање недоверба на владата на Рахој.

Мотивот се безбројните скандали и истраги за корупција против членови на владејачката Народна партија.

Од “Подемос” се надеваат дека пратеници на социјалистите ќе ја поддржат иницијативата за недоверба, бидејќи тие го немаат потребното мнозинство.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...