Демонстранти бараат оставка на шпанскиот премиер

Стотици луѓе се собраа во центарот на Мадрид на повик за поддршка на иницијативата за недоверба на Владата на премиерот Маријано Рахој.

Незадоволните од владеењето во  Шпанија се собраа на плоштадот “Пуерто дел Сол” и скандираа “Оставка”.

Левичарската партија “Подемос” поднесе барaње до парламентот за  гласање недоверба на владата на Рахој.

Мотивот се безбројните скандали и истраги за корупција против членови на владејачката Народна партија.

Од “Подемос” се надеваат дека пратеници на социјалистите ќе ја поддржат иницијативата за недоверба, бидејќи тие го немаат потребното мнозинство.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Германија утре гласа, Меркел очекува четврта победа

Германија утре гласа, а актуелната канцеларка Ангела Меркел очекува четврта победа и задржување на водечката ...

Пекол на бразилските улици: Мобилизирана војската, Рио во хаос, судири на сите страни

Владата на Бразил ги затворила патиштата и училиштата, и побарала да се вмеша и војската. ...

Close