Денеска во Брисел средба Коѕиас-Нимиц – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Денеска во Брисел средба Коѕиас-Нимиц

Метју Нимиц, посредникот во спорот за името денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас.

Средбата ќе се одржи на барање на Грција и ќе се дискутира околу пронаоѓање на начин за напредок во преговорите околу спорот за името. Средбата доаѓа по посетата на Нимиц на Скопје и средбите со македонскиот државен врв. Тој изјави дека засега охрабрувачки е што ова прашање е во фокусот и на двете влади.

„Целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија во почетокот на јули, е да се дискутира за пронаоѓање можност за напредок во преговорите за спорот за името“, изјави Стефан Дужариќ, портпарол на генералниот секретар на Обединетите нации. Нимиц по средбите со македонскиот државен врв во Скопје порача дека не може да се очекува нов предлог и брзо решение.

 Превземено од: МКД

Би те интересирало и

Изборите за локалната власт на Белград распишани за 4 март

Претседателот на српското Собрание, Маја Гојковиќ денеска за 4 март ги распиша изборите за членови ...

Бугарскиот амбасадор во Македонија утре ќе ги претстави приоритетите на претседателството со ЕУ

Пред членови на дипломатско-конзуларните претставништва, меѓународни организации и пратеници, утре во Собранието на РМ, амбасадорот ...