Денеска гласаат 939 затвореници и притвореници – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Денеска гласаат 939 затвореници и притвореници

На вториот круг на локални избори, денеска, од 7 до 19 часот ќе гласаат затворениците, болните, изнемоштените и раселените лица.

На гласачките места во 13 казнено-поправни установи, своето избирачко право ќе можат да го остварат 939 гласачи.

Денеска, исто така ќе гласаат и осум гласачи кои се водат како внатрешно раселени, како и, 1.435 лица кои се болни или немоќни или во куќен притвор, а до општинските изборни комисии доставиле известувања со соодветна документација.

На полноќ заврши политичката кампања за локалните избори, а денеска е изборен молк. Вкупно 833.716 гласачи ќе имаат право на глас на 1.517 избирачки места во 35 општини.

Би те интересирало и

Заев: македонските возачки дозволи ќе бидат признаени во Германија

Македонскиот премиер вели дека поради техничка пречка неделава не бил потпишан договорот за признавање на ...

Села и Гаши на средба во Тетово разговараа за окрупнување на Албанската опозиција

Иако поделени во фракции и крила, Албанските опозициони партии започнаа да соработуваат, чија крајна цел ...