Денеска почнува судењето за деветмина обвинети за нападот во Собранието – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Денеска почнува судењето за деветмина обвинети за нападот во Собранието

Во Основниот суд Скопје 1 денеска ќе почне судењето за деветмина обвинети за нападот од 27 април во Собранието на Република Македонија.

Обвинетите се товарат за кривичното дело „учество во толпа“. Двајца од нив ќе бидат донесени од притвор, а двајца од куќен притвор.

Триесетина насилници добија кривични пријави, меѓу нив двајца заработија кривични пријави за „обид за убиство“ на пратеникот Зијадин Села.

Најавени се ипротести пред судот во организацијата на здружението „Тврдокорни“ за да ги поддржат „браќата кои застанаа во одбрана на честа и достоинството на татковината“, се вели во нивниот повик.

Претседателот Ѓорге Иванов вчера во интервју за ТВ Канал 5 го повикаСобранието да ги амнестира обвинетите за случувањата во Собранието затоа што биле „заведени од толпата и од емоции“.

Превземено од: МКД

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...