Денеска „Скопје чита“

Второто издание на манифестацијата „Скопје чита“ денеска ќе се одржи во паркот спроти Скопското кале. Прво ќе читаат група студенти, а потоа и реномирани поети и писатели од рзалични генерации.

„Скопје чита“ го организираат Културно-информативниот центар-Скопје,  писателката Линдита Ахмети и Арлинда Бафтиу.

Целта, според организаторите, е да се привлече вниманието на граѓаните кои ќе можат да слушаат стихови посветени на љубовта и човечките судбини.

Додади коментар

Би те интересирало и

Започнува ликовната колонија „Вевчански видувања“

Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе ...

Концерт на хорот и оркестарот на МОБ на Скопско лето

На Скопско лето вечер концерт ќе одржи хорот и оркестарот на Македонската опера и балет. ...

Close