Денеска Словенија избира претседател – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Денеска Словенија избира претседател

Во Слованија денеска се одржува вториот круг од претседателските избори.

Словенците денеска одлучуваат кој да ја води државата, дали актуелниот шеф Борут Похор или градоначалникот на Камник, Марјан Шарец.

Според последните анкети Пахор е фавориот за уште еден мандат, но сепак се очекува да биде неизвесно, со оглед на тоа што според последните анкети се предвидува тој да освои 53,2 отсто од гласовите.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

ЕУ догодина ќе и’ додели на Турција 1,5 милијарди евра за мигрантите

Европската унија во 2019 година ќе оддели дополнителни 1,5 милијарди евра за Турција за справување ...

Без српските гласови нема косовска војска

Меѓународниот фактор во Приштина инсистира на тоа дека при одлучувањето за трансформација на Безбедносната сила ...