Денес патуваме за Дубаи – прв дел

image2013-1-7 11-13-44

Дубаи (дýбај – со акцент на у) е град во истоимениот емират – еден од седумте Обединети Арапски Емирати (ОАЕ) кој се наоѓа на северниот дел од Арапскиот Полуостров (со излез на Персискиот Залив, т.е. Арапското Море).

Емиратите по големина :
– Abu Dhabi
– Dubai
– Sharjah
– Ajman
– Umm al-Quain
– Ras-al-Khaimah
– Fujairah

Иако Абу Даби е најголемиот емират во ОАЕ, Дубаи има најмногу жители – нешто повеќе од 2 милиони. Првите населеници се стационирале околу заливот Дубаи (иако го викаат creek) во средината на 19-ти век, каде денес се наоѓа стариот дел на градот.

Денес Дубаи е – во буквална смисла – Метрополитен, местото каде сите луди идеи на ботатите арапски шеици за град од иднината се остваруваат со полна пареа. Благодарение на приходите од нафтената индустрија, брзо станува град на бизнисот и културата; центар во кој истокот и западот се „мешаат“ како масло и вода. Бидејќи нафтата не е бесконечна, паметно инвестираат во туризам и недвижнини – вложуваат во постабилна иднина.

day01-2

Навистина е така, Дубаи е совршеното место да потрошите многу пари. Сѐ што е новоизградено се доплаќа – измислени се милион начини за (не толку евтина) забава, од десетици огромни трговски центри и највисокиот облакодер на светот до скокање со падобранец над новоизградените острови во форма на мапата на светот или на заокружена палма.

И сето тоа ќе звучеше прекрасно-блескаво, да не требаше некој и да го гради тоа за евтини пари со брзина на светлината, па така бевме сведоци на „модерно ропство“ каде Индијци, Пакистанци, Филипинци и други, се единствената физичка работна сила која ќе ја сретнете и кои работат деноноќно и за евтини пари… па како инаку Бурџ Калифа со нејзините 160(+46) ката ќе се изградеше само за 6 години?

Иако од една страна делуваат арогантно и како новопечени богаташи што се расфрлаат со пари, од друга страна имаат огромна почит кон арапската традиција и семејството. Семејството им е на прво место во секое време, секое место е прилагодено и за деца и не е воопшто чудно да видите дека се шетаат наоколу цели големи семејства. И тоа најчесто – мажи во бели наметки и жени во црни.

day02-14

Исто така сѐ е направено да не мора воопшто да се излегува од климатизирана просторија во пеколните летни температури, немаат услови за пешачење и за возење точак (а и така сѐ е огромно и не можеш да имаш осет за ориентација) – што е многу чудно, но од друга страна е разбирливо – кога поголемиот дел од годината надвор температурите воопшто не се за излегување надвор, нема потреба од инфраструктура.

Повеќе во следниот дел кој ќе биде објавен утре….Додади коментар

Би те интересирало и

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во ...

Предности кои ги имате кога живеете во странство и не сакате да се вратите дома

Животот далеку од дома ве учи на многу нешта. Сепак, не е за сите. Потребно ...

Close
Advertisment ad adsense adlogger