Десетици мигранти спасени од брод во Егејското Море – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Десетици мигранти спасени од брод во Егејското Море

 

Грчката крајбрежна стража соопшти дека во јужниот дел на Егејското Море се спасени 41 мигранти, кои патувале со брод што побарал помош.

Авион на крајбрежната стража го забележал бродот за време на спасувачка акција меѓу островите Китира и Антикитира.

Патниците биле преземени од товарен брод, што се наоѓал во близина, и биле пренесени на грчото пристаниште Пиреја.

Операцијата била преземена откако грчките власти добиле сигнал за помош.

Извор: А1он

Би те интересирало и

Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата ...

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на ...