Дете од крушевско Алдинци паднало од далековод – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Дете од крушевско Алдинци паднало од далековод

 

Десетгодишно дете од Прилеп вчера е пренесено во Ургентниот центар со тешки повреди по пад од далековод под висок напон.

Од полицијата денес информираат дека И.И. (30) од крушевското село Алданци пријавил дека на влез од селото забележал повредено дете во свесна состојба како лежи на тревата. Полициски екипи излегле на местото, по што е утврдено дека се работи за 10 годишно дете од Прилеп.

Според кажувањата на мајката, детето паднало од метален столб, од далековод под висок напон, по што таа го однела до блиската река и го измачкала со кал мислејќи дека преживеало струен удар.

По укажаната лекарска помош во прилепската болница поради сериозноста, детето во свесна состојба, но со крварење во мозокот е пренесено во Ургентниот центар во Скопје.

Извор: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Пронајден мртов ловџија во Маврово

66 годишен жител на долнореканскот село Врбјани бил пронајден мртов во близина на Маврово во ...

Почина основоположничката на македонската балетска сцена, Бранѓолица

Денеска, на 82-годишна возраст почина балерината Вера Бранѓолица, родена Божиновска, една од основоположниците на балетската ...