Детски мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Детски мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“

Детскиот мјузикл „Градот моли: Ме угушивте, ме боли!“ вечерва ќе биде изведен во кино „Култура“.

Организатор на претставата е Заедницата на еко активисти „Скопје Смог Аларм“, во изведба на Едукативно-креативниот центар за деца и млади „Колектив Ветерница“.

– Оваа претстава, која е наменета за децата и во изведба токму на најмладите, е со цел на креативен начин да го долови деценискиот проблем на Град Скопје – аерозагадувањето кое е алармантно и застрашувачко во поглед на смртност заради загадување со ПМ честички и други отровни супстанци, соопшти организаторот.

Би те интересирало и

„Виенски бал“ во Скопје

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република ...

„Исцелител“ на фестивалот „Франкофилм“ во Рим

Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески денеска ќе биде прикажан на 9-тиот меѓународен филмски фестивал ...