ДИК за локалните избори ќе врати 30.000 спорни гласачи на списокот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ДИК за локалните избори ќе врати 30.000 спорни гласачи на списокот

Спорните гласачи што беа избришани од избирачкиот список за предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, повторно ќе ги има на избирачкиот список за локалните избори кои треба да се одржат во мај годинава, потврдија од ДИК за „Мета“.

За предвремените парламентарни избори, спорни беа вкупно 30.447 записи за гласачи, кои по вкрстените и теренските проверки не можеа да се пронајдат дека постојат.

Од ДИК за „Мета“ велат дека овие повеќе од 30.000 гласачи ќе бидат вратени на избирачкиот список затоа што така предвидуваат одредбите од Изборниот законик.

– Одредбите од Изборниот законик изгласани во 2016 година, важеа само за предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември, а по конечните резултати, овие одредби се ништовни. Овие 30.000 гласачи повторно ќе ги има на списокот ако ги исполнуваат законските услови, а тоа е, пред сè, да бидат живи, да имаат лична карта и да имаат деловна способност – вели за „Мета“ Љупка Гугучевска, портпаролка на ДИК.

Преземено од: Мета

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...