Директорот на нефрологија на распит пред јавен обвинител – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Директорот на нефрологија на распит пред јавен обвинител

Директорот на Клиниката за нефрологија Александар Чапароски, е изведен пред јавен обвинител, кој треба да одлучи дали ќе побара да му се одреди мерката притвор.

Од Основното јавно обвинителство информираат дека по извршениот распит ќе следуваат повеќе детали за вчерашната акција на МВР.

Чапаровски беше уапсен по пријава од родител на малолетно дете на кого директорот му барал илјада евра за издавање на потврда со која детето требало да замине на лекување во странство.

-Постапувајќи по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје, како и обезбедени материјални докази дека е извршено кривично дело „примање поткуп“, го лиши слобода лицето А.Ч. (57), директор на Клиниката за неврохирургија во Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“. Во тек е претрес  во службените простории на Клиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело. А.Ч. е задржан во полициска станица и по завршување на истражните постапки со кривична пријава ќе биде предаден на Основното јавно обвинителство Скопје, стои во официјалната информација на МВР.

Би те интересирало и

Поради снегот во Скопје, скратени или во прекин повеќе автобуски линии

Поради снегот денеска во Скопје повеќе градски и приградски автобуски линии се скратени. Не сообраќаат ...

Времето денеска: Облачно со повремени врнежи од снег

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, во јужните ...