Директорот на нефрологија на распит пред јавен обвинител

Директорот на Клиниката за нефрологија Александар Чапароски, е изведен пред јавен обвинител, кој треба да одлучи дали ќе побара да му се одреди мерката притвор.

Од Основното јавно обвинителство информираат дека по извршениот распит ќе следуваат повеќе детали за вчерашната акција на МВР.

Чапаровски беше уапсен по пријава од родител на малолетно дете на кого директорот му барал илјада евра за издавање на потврда со која детето требало да замине на лекување во странство.

-Постапувајќи по пријава од граѓанин, а врз основа на издадена наредба од Основното јавно обвинителство Скопје, како и обезбедени материјални докази дека е извршено кривично дело „примање поткуп“, го лиши слобода лицето А.Ч. (57), директор на Клиниката за неврохирургија во Универзитетски клинички центар „Мајка Тереза“. Во тек е претрес  во службените простории на Клиниката со цел обезбедување дополнителни докази за стореното кривично дело. А.Ч. е задржан во полициска станица и по завршување на истражните постапки со кривична пријава ќе биде предаден на Основното јавно обвинителство Скопје, стои во официјалната информација на МВР.

Додади коментар

Би те интересирало и

ЗАХАРИВ под сомение за 33.000 евра

Нема информации каде отидоа 25.000 евра наменети за граѓанските организации и 8.000 евра за социјални ...

МПЦ-ОА: По полувековно опстојување, се ближи времето за признавање на македонската црковна реалност

Светиот архиерејски синод на МПЦ – ОА во пресрет на централната прослава по повод 50-годишнината ...

Close