Документарен филм за фрлањето милиони тони храна – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Документарен филм за фрлањето милиони тони храна

Наградуваниот документарен филм „Taste the waste“, кој се однесува на светскиот проблем со фрлањето на храната, ќе биде прикажан вечер во Јавна соба.

Овој документарен филм ја прикажува неверојатната вистина за фрлањето на милиони тони храна. Во него се пробува да се најдат причините и решенијата, а притоа да се зголеми свеста за тоа што може секој од нас да преземе.

Прикажувањето на филмот е во организација на асоцијалцијата „Ајде Македонија“ и е во период кога кај нас се предлагаат законски измени кои треба да ги променат состојбите. По проекцијата на филмот е најавена дискусија.

Би те интересирало и

Прилепскиот театар ги започна подготовките за премиерата на „Пиреј“

„Пиреј“  од Петре.М. Андреевски, во режија на  Љупчо Ѓорѓиевски,  е новата претстава  што се подготвува ...

Публиката го награди „Бикини Мун“ со френетични аплаузи

Во скопското кино „Милениум“, синоќа пред преполна сала се одржа премиерата на новиот филм на ...