Домашен сладолед од лубеница – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Домашен сладолед од лубеница

 

Во екот на летната сезона, кога лубениците се исклучително актуелно овошје, не ја пропуштајте можноста сами да направите сладолед со лубеница како главна состојка. Се прави брзо, а посебно освежува.

За смесата ви е потребно лубеница и мента. Откако лубеницата ќе ја исчистите од семки, ставете ја во блендер. Во меѓувреме свежите листови мента протријте ги меѓу прстите за убаво да ја испуштат целата арома, па исечкајте ги на ситно и додадете ги во лубеницата.

Во ваквата комбинација можете да додадете и сок од еден лимон за киселкаст вкус на сладоледот. Откако смесата е целосна, распоредете ја во калапи за сладолед, или пак во пластична кутија и ставете ја во замрзнувачот во текот на следните неколку часа.

 

Би те интересирало и

По 35 години забрана, ќе има кино проекции во Саудиска Арабија

По 35 години забрана на кината, во Саудиска Арабија започнаа проекции на анимирани филмови. Првите постојани кино-сали ...

Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за ...