Домашен сладолед од лубеница

 

Во екот на летната сезона, кога лубениците се исклучително актуелно овошје, не ја пропуштајте можноста сами да направите сладолед со лубеница како главна состојка. Се прави брзо, а посебно освежува.

За смесата ви е потребно лубеница и мента. Откако лубеницата ќе ја исчистите од семки, ставете ја во блендер. Во меѓувреме свежите листови мента протријте ги меѓу прстите за убаво да ја испуштат целата арома, па исечкајте ги на ситно и додадете ги во лубеницата.

Во ваквата комбинација можете да додадете и сок од еден лимон за киселкаст вкус на сладоледот. Откако смесата е целосна, распоредете ја во калапи за сладолед, или пак во пластична кутија и ставете ја во замрзнувачот во текот на следните неколку часа.

 

Додади коментар

Би те интересирало и

Лесна хроно чорба со тиквичка

Оваа чорба е идеална комбинација за хроно вечера. Се подготвува брзо и лесно. Не одзема ...

Ѕвездите на „Деспасито“ бесни на претседателот на Венецуела

Авторите на светскиот хит „Деспасито“ го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро дека ја искористил ...

Close