Домашен шампон против опаѓање на косата

Ова е рецепт за шампон кој спречува опаѓање на коса, поттикнува брз раст, го враќа сјајот на косата, волуменот и еластичноста. Проверен рецепт кој делува 100%

Косата е симбол на женственост и убавина, но за жал, поради често третирање на косата со хемиски средства (боење, ондулација), топлина (сушење, фенирање, израмнување), врзување и неадекватна нега, косата се крши, станува сува, ретка или оштетена.

Сите наведени фактори, со секојдневен стрес и промени во организмот предизвикуваат забрзано опаѓање на косата.

За да се ублажи губитокот на коса и да се придонесе за нејзина убавина, се препорачува овој шампон, кој се приготвува едноставно.

После неколку перења на косата ќе забележите дека помалку ќе опаѓа, ќе биде посилна и посјајна а само после еден-два месеци редовна употреба ќе забележите нови влакна и поголем волумен.

Потребни состојки:

-Шампон од коприва (обичен, литарски)

-Пантенол 100 мл (воден раствор)

-Капки од коприва 30 мл (едно шишенце)

-АД капки, 30 мл воден раствор (едно шишенце)

-Рицинус масло 50 мл

-2 ампули витамин Б

*сите состојки се купуваат во аптека.

Постапка:

Во 750 мл шампон од коприва измешајте цело шишенце пантенол 100 мл, цело шишенце капки од коприва 30 мл, цело шишенце АД капки и рицинусово масло.

Промешајте.

 

Извор: www.nmd.mk

Додади коментар

Би те интересирало и

Не е добро да се јаде лубеница навечер

Веројатно за многумина лубеницата важи за омилено овошје во текот на летниот период, но не ...

Домашни маски за совршено здрава коса

Доколку имате проблем со опаѓање на косата или пак со оштетена коса, имајте на ум ...

Close