„Дона“ не обезбеди пласман во финалето: Калиопи се враќа дома (Видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

„Дона“ не обезбеди пласман во финалето: Калиопи се враќа дома (Видео)

kaliopiii

Нашата  поп дива Калиопи не обезбеди пласман во финалето на годинашното 61. издание на Евровизија што се одржува во Стокхолм, Шведска. Таа настапи како осма во втората полуфинална вечер што се одржа вчера, но не влезе меѓу десетте кои изборија пласман во финалето.

Калиопи се претстави со песната „Дона“ – композиција на Ромео Грил. Инаку, ова беше вторпат Калиопи да ја претставува Македонија на Евровизија откако во 2012-та година со песната „Црно и бело“ успеа да се пласира во финалето.

Финалето ќе се одржи в сабота, а покрај „големата петорка“ ќе настапат и најдобрите 20 претставници од двете полуфинални вечери. Од првата полуфинална вечер пласман во финалето изборија претставниците на Азербејџан, Русија, Холандија, Унгарија, Хрватска, Австрија, Ерменија, Чешка, Кипар и Малта, а од втората полуфинална вечер се пласираа Летонија, Грузија, Бугарија, Австралија, Украина, Србија, Полска, Израел, Литванија и Белгија.

Би те интересирало и

Струмичкиот карневал меѓу седумте највозбудливи зимски дестинации во Европа

Во словенечкиот магазин „Во воздух“ Струмичкиот карневал е понуден како возбудлива зимска дестинација од вкупно ...

Балет за деца „Снежана и седумте џуџиња“ во МОБ

Во Македонската опера и балет денеска напладне ќе биде изведена балетската претстава за деца „Снежана ...