Државениот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во посета на Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Државениот министер за Европа и Америка на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во посета на Македонија

Британскиот министер Данкан, кој е во дводневна посета на Македонија, вчера се сретна со вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Поповски, со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и со потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска.

На средбите, според соопштенијата од МНР и партиите, се разговарало за актуелната политика ситуација во Македонија, нејзините евроаталнски перспективи, реформските процеси, билатералната соработка…

Според најавата за посетата на Данкан на Македонија од Британскиот форин офис, Данкан треба да има средби со лидерите на сите политички партии застапени во македонското Собрание, со претставници на граѓанскиот сектор, на СЈО и институции поврзани со владеењето на правото.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...