ДХА: Убиени и повредени во операција против ПКК во Источна Турција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ДХА: Убиени и повредени во операција против ПКК во Источна Турција

Во операција на турските сили за безбедност против борците на „Курдската работничка партија” (ПКК) на планината Тендјурек во Источна Турција има убиени и ранети, објави новинската агенција ДХА.

Информациите за престрелката со ПКК во реонот на провинциите Агри и Ван е од утринава. Самата операција почнала вчера попладне, откако милитанти на ПКК го блокирале магистралниот пат меѓу двете провинции и запалиле неколку тешки товарни возила. Борбите продолжуваат и во моментов се одвиваат со помош на воздушна поддршка од хеликоптери, посочува уште ДХА.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...