ДХА: Убиени и повредени во операција против ПКК во Источна Турција

Во операција на турските сили за безбедност против борците на „Курдската работничка партија” (ПКК) на планината Тендјурек во Источна Турција има убиени и ранети, објави новинската агенција ДХА.

Информациите за престрелката со ПКК во реонот на провинциите Агри и Ван е од утринава. Самата операција почнала вчера попладне, откако милитанти на ПКК го блокирале магистралниот пат меѓу двете провинции и запалиле неколку тешки товарни возила. Борбите продолжуваат и во моментов се одвиваат со помош на воздушна поддршка од хеликоптери, посочува уште ДХА.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Ердоган до САД: Можеби имате многу оружје и авиони, но тоа не значи дека сте моќни и силни

Одлуката на американскиот претседател од 6 декември со која тој игнорирајќи го меѓународното право го ...

Агент на ФБИ сменет поради порака против Трамп

Агентот на ФБИ, Питер Стрзок кој учевствуваше во истрага за претседателската кампања на Доналд Трамп ...