Евертон бара нов тренер: Прв избор – Томас Тухел – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Евертон бара нов тренер: Прв избор – Томас Тухел

Отказот врачен на Роналд Куман беше очекуван по слабите игри на стартот од сезонава, но сега пред челниците на Евертон е потешкиот дел од задачата – да најдат стратег што ќе ги исполни нивните очекувања во периодот што следи и ќе ги извлече „карамелите“ од тешката резултатска криза – пишува порталот Екипа.

Како што јавува весникот „Мирор“, прв „пик“ на Евертон во оваа потрага е германскиот стратег Томас Тухел, со кого во текот на денешниот ден и официјално ќе бидат стартувани разговори.

Според германските медиуми Тухел не е премногу загреан бидејќи се надева дека следното лето би седнал на клупата на Баерн, но тој е подготвен да се сретне со Евертон и да им даде шанса на челниците на англискиот премиерлигаш да го убедат да се пресели во Ливерпул.

Доколку „карамелите“ не успеат во својата намера, тогаш ќе се обидат да го привлечат Марко Силва, кој успева да го извлече максимумот од тимот на Ватфорд, а како опција се споменува и Шон Дајш од Барнли. Евертон ги демантираше гласините дека е можен камбек на Дејвид Мојес на „Гудисон парк“, а минимални шанси во оваа трка му се даваат на Рајан Гигс, кој јавно искажа интерес да го наследи Куман.
Извор: www.ekipa.mk

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...