Европа вработува: Се бараат воспитувачи со плата од 3.000 евра – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Европа вработува: Се бараат воспитувачи со плата од 3.000 евра

Воспитувачи, учители, стручњаци за финансии се бараат во Европска Унија, покажува истражувањето на Европската комисија.

Возачи за градежни машини се дефицитарни во Словенија, а бабици во Холандија и Грција. Воспитувачи највеќе се бараат во Шведска, а платите се од 2000 до 3500 евра.

Се бараат и пожарникари, келнери, обезбедувачи ширум Европа. Така во Словачка се бараат продавачи и работници во јавен сектор. Чешка има потреба од администратицни работници и ИТ стручњаци, а пак додека Кипар бара секретарки и пожарникари.

Во Европа сега се бараат и кадри кои претходно не се бараат, до 2025 година во автомобилската индустрија ќе има 888.000 работни места, а од друга страна околу 300.000 работни месета ќе ги снема во занаетчискиот сектор.

Преземено од Фактор

Би те интересирало и

Бунт во бразилски затвор, чувари неколку часа држени во заложништво

Во затворот Милтон Диас Мореира во Рио де Жанеиро затвореници организираа бунт и земаа седум ...

Уапсен гувернерот на летонската централна банка

Гувернерот на летонската централна банка, Илмар Римшевич, беше уапсен денеска од страна на антикорупциската агенција, соопштија ...