Египет воведе визи за граѓаните на Катар

Со одредени исклучоци, Египет ќе стави крај на безвизниот влез во својата земја за државјаните на Катар, соопшти министерството за надворешни работи.

„Нема смислам и натаму да правиме отстапки на Катар и да му даваме привилегии во контекст на тековната ситуација“ изјави портпаролот на египетското министерство, Ахмед Абу Зеид, пренесува Ројтерс.

Катарските државјани сега ќе мораат да поднесат барање за вадење виза за да влезат во Египет.

Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет на 5-ти јуни ги прекинаа сите врски со Катар, обвинувајќи ја таа земја дека го финансира и поддржува тероризмот.

Извор: Макфакс

 

Би те интересирало и

Осум земји бараат од Могерини прекин на руската пропаганда, главно во Западен Балкан

Осум европски држави потпишаа писмо до Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, ...

Православни верници протестираа во Санкт Петербург поради филмот „Матилда“

Дваесетина православни верници вчеравечер протестираа поради прикажување на филмот „Матилда“, за љубовта на царт Николај ...