Еден починат и 48 заболени од западнонилска треска во Србија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Еден починат и 48 заболени од западнонилска треска во Србија

Во Србија е регистриран еден смртен случај и 48 случаи на заболени од западнонилска треска.

Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ објави дека до 13 октомври во Белград се регистрирани 34 случаи на заболени.

Западнонилска треска е вирус што се пренесува преку убод од комарец.

Оваа болест се карактеризира со воспаление на мозокот (енцефалитис) и по ништо не се разликува од другите видови енцефалитис, поради што е неопходно да се направат повеќе лабораториски тестови.

Овој опасен вирус не се пренесува преку контакт меѓу луѓето. Едно лице може да бидат инфицирано само ако е каснато од заразен комарец, а симптомите се јавуваат 3 до 14 дена по заразувањето. Болеста се манифестира со треска и главоболка, вкочанетост на вратот, дезориентација, кома, замор, конвулзии, мускулна слабост и парализа.

Околу 80 проценти од инфицираните поминуваат без симптоми, додека другите имаат полесна клиничка слика.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Маж фрли граната врз американската амбасада во Подгорица, по што се разнесе

Маж фрли рачна граната во зградата на американската амбасада во Подгорица, Црна Гора, пред да ...

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос ...