Една недела штрајк на вработените во МПМ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Една недела штрајк на вработените во МПМ

Веќе една недела вработените од „Дневник“ , „Утрински весник“ и од „Вест“, кои ги издава МПМ штрајкуваат поради неисплатени плати и хонорари. Својот револт, тие денеска го искажаа со симболична поворка, со пароли и со свирчиња пред менаџментот на МПМ, кој се уште се нема официјално произнесено за состојбите во компанијата.

Штрајкот, кој е на неопределено време, е во организација на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници на Македонија. Здружението на новинари на Македонија ги поддржа своите колеги и побара од менаџментот на компанијата да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите плати и хонорари.

Неодамна во просториите на МПМ влезе и  СЈО со цел да истражува различни документи за повеќе предистражни постапки.Инаку, единствен управител на компанијата е Срѓан Керим, откако Јордан Камчев и Јана Станистављева се повлекоа.

Би те интересирало и

Tимоние: Немојте да се изгубите во беспотребни кавги

Франсцускиот амбасадор во Македонија, Кристија Тимоние  денеска од Штип  им порача на политичарите и пратениците ...

Патриотски протест во Скопје во пресрет на доаѓањето на Коѕијас

Да престанат преговорите со Грција за името и Македонија да влезе во меѓународните институции под ...