Една чаша вино може да замени еден час вежбање – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Една чаша вино може да замени еден час вежбање

Најновото истражување на „University of Alberta“ во Канада вели дека ефектот на 1 чаша црвено вино може да се спореди со цел час вежбање во теретана.

Причината лежи во тоа што ресвератролот кој е присутен во црното вино има антиинфламаторно кардиопротективно и антиканцерогено дејство, а освен тоа го намалува и нивото на шеќер во крвта, па може да го „оживее“ организмот слично како по еден час поминат во физичка активност.

Прочитајте повеќе на: MMС.МК

 

Би те интересирало и

Магичен еликсир за убавина и здравје од мед и грејпфрут

Грејпфрутот е познат како антиоксиданс, но и како моќен со своето антибактериско дејство. Богат е ...

Стресот предизвикува проблеми со помнењето

Шведско истражување покажало дека стресот има сериозно негативно влијание врз менталното здравје и може да ...