Едноставно и здраво: Направете домашно бадемово млеко – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Едноставно и здраво: Направете домашно бадемово млеко

Бадемите се неверојатно здрави и пружаат многу здравствени придобивки, бидејќи се богат извор на масти, протеини, флавоноиди, антиоксиданти и корисни феноли.

Затоа, нивното воведување во редовната исхрана додава енергија во телото. Но, иако многумина ги конзумираат бадемите во различни облици мислејќи дека тоа е здраво, сепак експертите велат дека не е баш така. Односно не баш во секаков облик.  Млечните производи на база на бадем, односно бадемовото млеко , според дел од нутриционистите содржи многу повеќе вода, засладувачи и адитиви отколку бадеми. Се проценува дека во пакување од еден литар бадемово млеко има само неколку бадеми.

Прочитајте повеќе на MMС.МК

Би те интересирало и

Газираната вода е корисна за организмот

Конзумирањето газирана вода може да биде корисно за организмот на повеќе начини, бидејќи помага при ...

Го зајакнува имунитетот, ги топи килограмите – Туширањето со ладна вода нуди низа придобивки

Туширањето со ладна вода претставува еден вид хидротерапија, која овозможува бројни здравствени придобивки. Ладната вода ...