Едно лице потешко поредено во 16 сообраќајни незгоди викендов во Скопје – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Едно лице потешко поредено во 16 сообраќајни незгоди викендов во Скопје

Едно лице е потешко повредено во една од вкупно 16 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во четири сообраќајки со полесни повреди се здобиле осум лица, а во 10 била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци. Сто и двајца возачи се движеле со брзина поголема од дозволената, 12 возачи поминале на крстосница на црвено светло, двајца возачи не дале првенство на минување, 10 возачи за неправилно престројување и четворица возачи за неправилно престигнување.

Од сообраќај биле исклучени седум возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и 25 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило, како и 11 возила со истечена важност на сообраќајната дозвола и три технички неисправни возила. Санкциониран бил и еден пешак кој поминал коловоз вон пешачки премин. Затекнати биле 153 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило пајак, отстранети биле 149 возила.

Во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Сообраќајна култура на децата во предучилишните установи“, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со децата од средна и голема група во детската градинка „Весели цветови“ која се наоѓа на подрачјето на општина Кисела Вода.

Преземено од: Нетпрес

Би те интересирало и

Возач починал од срцев удар додека возел цистерна

Возач на цистерна полна со гас починал од срцев удар додека возел по што цистерната ...

Кражба во наплатен пункт на ЕВН во Струга

Во периодот од 23.30 часот на 17.03.2018 до 06.00 часот на 18.03.32018 година, засега непознати ...