Последни вести

Царовска: Пензиите нема да се кратат

Кратење на пензиите нема да има – децидна е министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Таа ги отфрла информациите кои деновиве проструија низ јавноста, дека  ќе се кратат пензиите. Пензионерите ќе добиваат по 180 денари месечно од јануари до декември – одговори денеска Царовска на новинарско прашање за ...

Повеќе »

Се’ помалку печалбари одлучуваат да го посетат полошкиот регион

Печалбарите дојдени во полошкиот регион вообичаена и оваа година ја раздвиживаат економијата со трошење на пари во дневниот промет, ретко кој од нив се одлучува да инвестира и да отпочне свој бизнис. Но она што треба да не загрижива велат познавачите на приликите, е помалата бројка на печалбари кои последниве ...

Повеќе »

Нема владина одлука за поскапување на струјата

Нема владина одлука за поскапување на струјата – соопшти денеска Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев. Во соопштението, Кабинетот на Анѓушев наведува и дека Владата не одлучува за цената на струјата. Воедно информира дека новиот закон за енергетика веќе се подготвува, а клучната цел е заштита на интересите на ...

Повеќе »

МФ издаде државни хартии од вредност во износ од 43,93 милиони евра

Министерството за финансии денеска на аукција издаде државни хартии од вредност во износ од 2,701 милијарди денари (43,93 милиони евра). – Станува збор за 12-месечни државни записи во износ од 1,741 милиони денари со камата од 1,85 проценти, петгодишни државни обврзници во износ од 80 милиони денари со камата од ...

Повеќе »

Зголемен откупот и продажбата на земјоделски производи

Откупот и продажбата на земјоделски производи во второто тримесечје од 2017 година се зголемени за 11,8 отсто во споредба со истиот период од претходната година. При тоа, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано намалување за 8,4 отсто, а кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство ...

Повеќе »

Иванов го потпиша ребалансот на Буџетот

Претседателот на Република Македонија Ѓоргe Иванов вчера, во рамки на законскиот рок, го потпиша ребалансот на буџетот. Ребалансот на буџетот беше изгласан од Собранието на Република Македонија пред седум дена. По потпишувањето, ребалансот на буџетот е пратен во собраниските служби, по што следува објавувањето во „Службен весник“ и стапување во ...

Повеќе »

По четири децении, се реновира градинката „Сончоглед“ во Кисела Вода

По 42 години, објектот на градинката „Сончоглед”, кој се наоѓа на улицата Локов во населбата Кисела Вода, ќе добие нов лик. Инвестицијата за реконструкција на градинката е околу 900.000 денари. Ова е прва фаза од целосната реконструкција на објектот, кој датира од 1975 година, а во која досега немало некој ...

Повеќе »

Ќе се формираат работни групи за нов закон за енергетика

Информација за формирање работни групи за подготовка на нацрт текст на нов закон за енергетика, усвои Владата на денешната седница. Министерството за економија во координација со Кабинетот на заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања треба да формираат работна група која ќе ги координира активностите поврзани со подготовката на ...

Повеќе »

Горивата поскапуваат за еден денар по литар

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,58, односно 2,28 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува ...

Повеќе »

Николовски во Сараево на средба за Правилникот на Хрватска за увоз на овошје и зеленчук

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во Сараево ќе се сретне со своите колеги од БиХ и Србија, Шемсудин Дедиќ и Бранислав Недимовиќ. Тројцата министри на средбата се очекува да дефинират заеднички став во врска со Правилникот за контрола при увозот на овошје и зеленчук што го ...

Повеќе »

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се категорични дека со ребалансот се кратат капиталните инвестиции, се намалуваат парите ...

Повеќе »

Најдено изгорено човечко тело кај селото Љуботен

Изгорено човечко тело е откриено во запалена меѓа од ливада во скопското село Љуботен. Синоќа во 23:30 часот Единицата за известување и командување Скопје добила пријава дека во село Љуботен била запалена меѓа од ливада. Од МВР денеска информираат дека екипи излегле на местото на настанот, го изгаснале пожарот, а ...

Повеќе »

Земјоделците ќе добијат уште 10 милиони евра директна помош

Владата на вчерашната седница донесе одлука за дополнителни субвенции за земјоделците во изност од 10 милиони евра кои ќе бидат доделени како директна помош. Како што информира владината прес-служба, пред министрите беше и информацијата за очекувано производство и откуп на пченица и јачмен. Донесени се заклучоци со кои се задолжува ...

Повеќе »

Усвоен предлогот за измени на Законот за минималната плата од 12.000 денари и одобрени нови 10 милиони евра директна помош за земјоделците

На 19-та седница, Владата на Република Македонија го усвои предлог законот за изменување и дополнување на Законот за минималната плата и со тоа ја започна законската процедура за зголемување на минималната плата на ниво од 12.000 денари. Ќе се овозможи исплаќање на иста висина на минимална плата за сите вработени ...

Повеќе »

Николовски: Ќе доставиме нота до Хрватска за стопирање на Правилникот за контрола при увоз на овошје и зеленчук

Република Хрватска, го донесе новиот Правилник за инспекциски надзор и контрола за усогласеност на овошјето и зеленчукот со пазарните стандарди на 15.07.2017 година. Со овој Правилник трошоците за контрола на квалитет на овошјето и зеленчукот се зголемуваат од досегашните 90 куни (12 €) по производ, на 2.000 куни (274 €) ...

Повеќе »
Close