Економија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Ирена Јакимоска е нов претседател на Стопанската комора за Прилеп

Управниот одбор на Регионалната Стопанската комора за Прилеп доби нов претседател – Ирена Јакимоска. Таа го наследи на функцијата Симон Наумоски, кој повеќе од дваесет години беше на чело на регионалната бизнис асоцијација: „Одлучив да се повлечам од оваа функција од повеќе причини. Пред сè годините тоа ми го наложуваат, ...

Повеќе »

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен дел од Коридорот 10 низ Македонија. Делницата беше пуштена во употреба на свечена церемонија со претставници на државниот врв и со претставници на делегацијата на ЕУ. Премиерот Зоран Заев потсети дека проектот за изградба на ...

Повеќе »

Првичен сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија

НБРМ го претстави на јавноста првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50 денари. Основната разлика помеѓу овие и книжните банкноти од истата апоенска вредност коишто се повлекуваат од оптек е ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Ребалансот на буџетот што го најавува Зоран Заев е доказ дека економијата е пред колапс

По најавата за ребалансот на Буџетот кон средината на годината, ВМРО-ДПМНЕ  реагираше со соопштение. Реакцијата во интегрална верзија во продолжение: ВМРО-ДПМНЕ  предупреди дека најголемиот буџет во историјата на Македонија што го предвиде владата на Заев е расипнички, неразвоен и скроен само за да ги задоволи политичките апетити на најнеспособниот економски ...

Повеќе »

Заев: Ребаланс на Буџетот кон средина на годината

Ребаланс на Буџетот кон средината на годината – најави денеска премиерот, Зоран Заев. Сепак, како што вели тој, нема да има корекција на стапките за раст. Тој верува дека може да се постигне проектираниот раст од 3,2 проценти и покрај тоа што меѓународните финансиски институции ги намалија проекциите за растот ...

Повеќе »

Нови крупни проекти од социјалата и поддршка на претпријатијата во фокус на средбите во Вашингтон

Нови проекти од областа на социјалата, инфраструктурата и поддршка на малите и средни претпријатија во фокус на Пролетните средбите на македонската делегација во Вашингтон. Како што истакна министерот за финансии Драган Тевдовски, кој заедно со гувернерот Богов е на чело на делегацијата, се зборувало за нов голем проект од областа ...

Повеќе »

Во Бабино ќе биде одбележан Светскиот ден на книгата

Светскиот ден на книгата и авторското право денеска ќе биде одбележан во демирхисарското село Бабино. Оваа година, одбележувањето на Денот на книгата се совпаѓа и со Европската година на културното наследство, а Демир Хисар е прогласен за град на културата за 2018. Во програмскиот концепт на манифестацијата предвиден е долг ...

Повеќе »

Вработените во „Еурокомпозит“ повторно го блокираа патот Градско-Прилеп

Дел од вработените во прилепскиот загубар-државната компанија „Еурокомпозит“ денес со нови протести. Во временскиот интервал од 11 до 14 часот го блокираа  регионалниот пат од Градско до Прилеп. Според претседателот на Синдикалната организација, Роберт Богданоски причина е игнорантскиот однос од Владата за решавање на проблемите на вработените и нивните барања ...

Повеќе »

Полимерни банкноти од 10 и 50 денари од 15 мај

Од 15-ти следниот месец Народната банка на Република Македонија првпат воведува полимерни банкноти со апоенска вредност од 10 до 50 денари. – Од 15 мај годинава, Република Македонија ќе биде на мапата на државите чијашто централна банка има започнато процес на полимеризација на банкнотите на националната валута. Македонскиот денар ќе ...

Повеќе »

Кина ги намали задолжителните резерви на банките за 1 процент

Народната банка на Кина неочекувано најави дека ги намалува задолжителните резерви кои банките мора да ги поседуваат, со што овозможи засилено кредитирање на економијата. Помалите кинеските банки мораат да држат 15 проценти од депозитите во задолжителниот резервен фонд, а за поголемите банки оваа обврска изнесува 17 проценти. Со новото правило, ...

Повеќе »

„Колска“ втор ден со блокада на возовите на железничката станица во Велес

Стотина вработени од Фабриката за шински возила „Колска“ од Велес со двочасовна блокада на возовите на железничката станица во Велес и денеска протестираа барајќи исплата на заостанатите плати и решение на статусот на фабриката. Претседателот на Синдикатот на „Колска“ Слободан Димитриевски информираше дека тие бараат исплата на заостанатите плати за ...

Повеќе »

Винарите бараат поддршка од државата за успешен извоз

Македонските винари се соочуваат со голема конкуренција на странските пазари. Бараат поддршка од државата за успешен пласман, кој, велат, ќе им овозможи навреме да ги исплатат лозарите. Тие, денеска, на работен состанок во Градско со министерот земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, посочија дека проблемот со откупот на грозје не ...

Повеќе »

Бензините поскапуваат за половина, дизелот за еден денар

Малопродажната цена на бензините од ноќеска но полноќ се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68 денари, на Еуросупер БС-98 ќе биде 69,50 денари, Еуродизелот ќе се продава по 60 ...

Повеќе »

Работниците на Колска, два часа го блокираа патничкиот и товарниот железнички сообраќај

Работниците на велешката фабрика за поправка на вагони Колска денеска повторно го прекинаа производството и два часа го блокираа железничкиот товарен и патнички сообраќај на станицата во Велес. Од ЈП Македонски железници Транспорт бараат  втора половина на плата за месец март и покрај заостанати четири плати. Со протест на Железничката ...

Повеќе »

Јанушев обвинува за местење тендер од АД ЕЛЕМ, оттаму одрекуваат

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев се сомнева дека АД ЕЛЕМ ги мести условите за учество на новиот тендер на РЕК Битола вреден 320 милиони денари. Јанушев денеска на прес конференција реагираше дека во земјава има само една фирма што ги усполнува условите од тендерската документација, според која, економскиот ...

Повеќе »