Последни вести

Тевдовски: Државата должи 22 милијарди денари за неплатени обврски

Фондови, јавни претпријатија и општини вкупно должат 22 милијарди денари или 363 милиони евра, заклучно со 31 мај, соопшти министерот за финансии, Драган Тевдовски. Тој рече дека оваа сума не влегува во вкупниот јавен долг на државата, односно дека станува збор за преземени и неплатени обврски. Само во областа на ...

Повеќе »

СДСМ ќе побара Градот да ја прекине изградбата на Панорамското тркало

Советничката група на СДСМ и коалиционите партнери на денешната седница на Советот на град Скопје најавија дека ќе побараат прекин на изградбата на Панорамското тркало во центарот на Скопје. Ова здание од проектот „Скопје 2014“ чини најмалку 18,3 милиони евра.   Иницијативата на СДСМ доаѓа по граѓанскиот револт за изградбата ...

Повеќе »

Сузбивање на сивата економија и реформи на инспекциските служби бара ССК

Реформа на инспекциските служби, сузбивање на сивата економија и учество на деловната заедница во креирањето на економските политики, се трите клучни барања што Сојузот на стопанските комори (ССК) му ги испорача денеска на деловен појадок на владиниот економски тим предводен од премиерот Зоран Заев. ССК пред Владата претстави пакет од ...

Повеќе »

На деловен појадок премиерот Заев на бизнисмените ќе им претстави пакет од 75 реформски мерки

Претставници на повеќе од 200 компании, членови на Сојузот на стопанските комори на Македонија (ССК), претпладневно ќе присуствуваат на традиционалниот деловен појадок со прмиерот и ресорните министри. Во присуство на бизнисмените, амбасадорите, ресорните министри, официјални обраќања ќе имаат премиерот Зоран Заев и претседателката на ССК Данела Арсовска. На појадокот ќе ...

Повеќе »

Забрана за дизел-возилата во Германија?

Денеска почнува судска расправа за забрана за возење дизел-автомобили во центарот на Штутгарт. Одлуката би можела да има последици за цела Германија. Улицата „Ам Некартор“ во Штутгарт важи за една од најопасните улици во Германија. Тука се мерат концетрации на азот-оксид од 82 микрограми на метар кубен воздух. Граничната вредност ...

Повеќе »

Од утре откуп на лубеници од производителите кои не исполнуваат услов за дополнителни субвенции

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе им излезе во пресрет на производителите на лубеници кои поради нерешени имотно-правни односи, не ги исполнуваат условите за дополнителната субвенција од два денара. Како што соопшти денеска ресорниот заменик-министер, Власте Димковиќ откупувачите уште утре ќе почнат со откуп на одредени количини лубеници од ...

Повеќе »

Аконтативна пријава навреме до УЈП за издавањето соби и деловен простор за Супер купот на УЕФА

Угостителите и хотелиерите од штипскиот регион денеска имаа обука која ја реализираа вработените во регионалната дирекција на УЈП во Штип по повод претстојниот Супер Куп на УЕФА, кој ќе се одржи во Скопје. Маре Данкова, вработена во регионалната дирекција на УЈП–Штип истакна дека сите оние кои ќе издаваат соби или ...

Повеќе »

Преку Доха до 150 дестинации во светот

Четири пати во неделата, од скопскиот аеродром ќе лета авионот на компанијата „Катар ервејс“ до Доха. Цената на билетите за патување на новата дестинација Доха-Скопје-Доха ќе биде различна зависно од интересот на таргет групата и системот за резервирање. За 5 часа и 15 минути граѓаните на Македонија ќе пристигнуваат до ...

Повеќе »

Министерството за одбрана ги обесштети своите вработени кои беа погодени од големите поплави во Скопје

Го испочитувавме законот, обезбедивме средства од буџетот на Министерството за одбрана и ги обесштетивме вработените за побарувања согласно законската регулатива, рече Николиќ. Министерството за одбрана ги исплатило средствата за обесштетување на вработените во Министерството и Армијата кои беа погодени во минатогодишните големи поплави во регионот на Скопје и скопско со ...

Повеќе »

ММФ ја поддржа француската програма на реформи

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги поздрави амбициозните и храбри реформи кои ги најавија претседателот на Франција, Емануел Макрон, и неговата влада. Од ММФ соопштија дека реформите во голема мерка ќе придонесат за решавање на економските предизвици со кои Франција се соочува долго време. Во годишната проценка на француската економија ММФ ...

Повеќе »

УЈП ќе отпочне со присилна наплата на радиодифузната такса

Граѓаните и фирмите кои имаат неплатена Радиодифузна такса до 30.06.2017 година, да извршат плаќање на долговите во најкусо време, бидејќи Управата за јавни приходи ќе отпочне со постапки за присилна наплата. Со цел обврзниците да не се изложуваат на блокирање на сметки и дополнителни трошоци, препорачуваме навремено да проверат дали ...

Повеќе »

МЗШВ: Дополнителната субвенција ќе овозможи стабилизирање на пазарот со откуп на лубеници од 3 до 15 јули

Владата на Република Македонија, на почетокот на месецот, донесе одлука за дополнителна субвенција од два денари за килограм лубеници продадени кај регистрирани откупувачи со цел да се ублажи ценовниот шок од ниската откупна цена на лубениците, соопшти Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Од Министерството информираат дека изминатиов период, веднаш ...

Повеќе »

Граѓаните повторно ќе може да ја користат евтината тарифа на струјата

Прифаќањето на една понуда на тендерот за гасификација е извор на можност за корупција – изјави денеска рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, одговарајќи на новинарско прашање за тоа што ќе прави Владата со натамошната гасификација. Тој додаде дека ќе и’ предложи на Владата тендерот да се преработи и ...

Повеќе »

Лидерите го потпишаа Договорот за транспортна заедница

Земјите од Западен Балкан на Самитот во Трст го потпишале договорот за транспортна заедница, кој на прес конференција во понеделникот го најави евроамбасадорот во Македонија, Самуел Жбогар. За ова денеска на прес конференција, информираше министерот за транспорт и врски, Горан Сугаревски. Со 1,3 милијарди евра, Европската Унија го финансира Договорот ...

Повеќе »

Анѓушев: 70 милиони евра од ЕУ за втората делница од пругата кон Бугарија

  Македонија е најголем добитник од Самитот во Трст – вака заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања,  Кочо Анѓушев ја започна денешната прес конференција. Тој информираше дека ЕУ и’ доделила на Македонија грант од 70 милиони евра. Ова е неповратна помош која е доволна за да се покријат ...

Повеќе »