Последни вести

Финансиските дејности и осигурувањето најпатени сектори во Македонија

Македонски Денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен за ноември 2015 изнесува 21.976 денари. Во споредба со изминатата година, поточно со крајот на 2014 година, просечната месечна нето-плата по вработен кон крајот на 2015 година била поголема. Според податоците на Државниот завод за статистики, зголемувањето е резултат на зголемувањето на платата во ...

Повеќе »

Владата повторно се задолжи кај домашните кредитори

237203-euros-and-notes

Министерството за финансии се задолжи со нови 19 милиони евра од домашните кредитори. Од нив, 9 милиони евра треба да се употребат за да се вратат стари доспеани долгови, а за што се земени останатите 10 милиони евра, се’ уште не е познато. Опозицијата и дел од експертите предупредуваат дека ...

Повеќе »

Денеска Владата и ќе се задолжува и ќе се раздолжува

zadolzuvanje

Министерството за финансии денеска ќе побара нов заем од домашните кредитори. Според планираното ќе се бараат 8,8 милиони евра, а колку ќе понудат кредиторите на утрешната аукција може да се претпостави ако се знае дека во двете аукции организирани овој месец е добиен двојно поголем износ. На денешната аукција би ...

Повеќе »

Нови цени: Горивата поевтинија

Diesel-car-drivers_2176352b

Бензините и дизел горивото од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 3,5 денари по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Според ова, се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 14,35, односно за 8,83 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ...

Повеќе »

Ќе возиме ли на најевтин бензин во последните неколку години?

petrol gas

Цената на нафтата која се стабилизираше на крајот на минатата недела продолжи со раст и од почетокот на новата недела поради затворање на кратки позиции од пазарните учесници. Суровината која поскапе за 10% во петокот, што беше еден од најголемите растови во историјата на енергенсот. Брент со испорака во март ...

Повеќе »

Ново задолжување: Наместо 5,5 милиони евра, државата вчера позајми двојно повеќе

euro

И покрај најавата дека од домашните кредитори ќе бара 5,5 милиони евра, државата вчера се задолжи за 12,5 милиони евра преку едногодишни државни записи (6,5 милиони евра со камата од 2,6 отсто) и преку 15-годишна државна обврзница (6 милиони евра со камата од 4,3 отсто годишно). Опозициата реагираше на ваквото ...

Повеќе »

Раскинат договорот за „Јужен поток“

nord_stream

Договорот за проектот за изградба на гасоводот Јужен тек со компанијата „Јужен тек транспорт БВ“ е раскинат соопшти компанијата Газпром – пренесува агенцијата Тасс. Компанијата „Јужен тек транспорт БВ“ се согласи да го ослободи Газпром од исполнување на сите обврски, пропишани со договорот за гаранции од договорот за транспорт на ...

Повеќе »

УНДП: Сиромашните да ги искористат мерките за самовработување

Self-Employed-Health-Insurance-Some-Helpful-Information-600x330

Огласот за самовработување објавен од Агенцијата за вработување, да го искористат и лицата кои се во социјален ризик со цел да не бидат дел од синџирот на наследена сиромаштија. Ова го порачуваат тренерите ангажирани преку УНДП. Во Македонија се ангажрани 9 лица како тренери кои треба да им помогнат на ...

Повеќе »

Македонија денес се задолжи двојно повеќе од планираното

Македонски Денари

Државата деенска се задолжи двојно повеќе од планираното. Наместо понудените хартии од вредност во износ од 15,44 милиони евра, владата на аукцијата на државни записи и обврзници, од домашните кредитори позајми 30,953 милиони евра. Најголем бил интересот за едногодишните записи ,па од понудените 1,723 милиони, собрани се 15,853 милиони евра. ...

Повеќе »

Горивата повторно поевтинуваат

1363886915750,0

Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 0,5, а дизелот за еден денар. Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 61, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 63 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 0,5 ...

Повеќе »

Франција бара преговори за отпишување на грчкиот долг

cakalotos-salen

Новите преговори за отпишување на грчкиот долг треба да започнат што е можно поскоро. Ова го изјави францускиот министер за финансии, Мишел Сален по средбата во Париз со неговиот грчки колега Еуклид Цакалотос. АНА-МПА јавува дека Сален истакнал дека Франција смета оти е можно постигнување договор за отпишување на грчкиот ...

Повеќе »

Се повеќе граѓани со блокирани сметки

Feel free to use this image, just link to www.SeniorLiving.Org

Во ноември минатат година  година вкупниот број на блокирани сметки изнесува 247 562 ,  од кои  69 271 се блокирани  сметки на правни лица, а останатите 178 231 се блокирани сметки на граѓани. Иако на месечно ниво има намалување на блокираните сметки и кај правните и кај физичките лица, сепак ...

Повеќе »

Југохром: Запирањето на производствениот процес ќе ги исели младите од Јегуновце

jugohram

Запирањето на производствениот процес на Југохром остави без основен извор на егзистенција над 350 жители на Јегуновце, едно од поголемите села во полошко каде 100 % од населението се Македонци. Повозрасните жители на Јегуновце се револтирани од запирањето на работата на Југохром. Велат дека без основниот извор на егзистенција останаа ...

Повеќе »

На Македонија не ѝ треба Валутен борд, туку расчистување со криминалот

krste-sajnoski

Во бројните добронамерни идеи како земјата да се помести на демократски колосек на развој е и најновата- да се формира Валутен борд. Се полага надеж дека независни експерти надгледувани од странци можат да обезбедат пресврт  во развојот на земјата.  Од искуства на некои земји во кои функционираат такви институции некои ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

tutun-kartoni

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »
Close