Економија – Page 2 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Синдикатот на „Еурокомпозит“ бара итна средба со Заев за решавање на проблемите во фирмата

Во знак на незадоволство од работењето на новиот менаџерски тим и неисполнетите ветувања Синдикалната организација на прилепскиот загубар Еурокомпозит најави штрајк и прекин на работењето во фирмата која е во доминантна државна сопственост. Првиот синдикалец Роберт Богданоски истакнува дека не се испочитувани договорте од средбата со премиерот Заев, ниту пак ...

Повеќе »

Завршува голготата на вработените во Фени индустри

По вчерашната одлука на Основниот суд во Велес во рок по 45 дена стечајниот управник и двете банки, да подготват план за реорганизација, со кои комбинатот Фени треба да излезе од финансиската криза а за кој ќе одлучува Одборот на доверители, за претседателот на гранковиот синдикат Пеце Ристески ваквата одлука ...

Повеќе »

Југохром ќе започне да работи според еколошки стандарди

Раководството на Југохром најавува дека ќе го рестартира производството во август годинава. Дотогаш според нив ќе се изгради филтер станицата за двете најголеми печки. Од раководството на комбинатот, велат дека од наредниот месец ќе започне да се монтира металната конструкција на филтер станицата која според нив ќе биде готова во ...

Повеќе »

Проект за развој на иновациски капацитети на малите и средните претпријатија

Во Македонија првпат ќе биде изработена и лансирана мобилна апликација која ќе ги информира компаниите за понудата и побарувачката на иновативни технологии на светско ниво, како и национална награда за најдобрите иновативни компании. Апликацијата е дел од плнираните активности со проектот што почнува денеска за подобрување на конкурентноста на малите ...

Повеќе »

Цената на биткоинот продолжува да се намалува

Цената на биткоинот падна на ниско ниво под 6.000 долари утрово, при што се појавија двоцифрени процентни загуби поради континуираното распродавање на пазарот за криптовалути. Цените на индексот „Биткоин прајс“ паднале на околу 5.967,34 долари во 7 часот и 59 минути утрово, што е најниското ниво од 13 ноември. Најголемата ...

Повеќе »

Угостителските услуги поскапеле во јануари

Цените на угостителските услуги во јануари годинава споредено со декември лани се зголемени за 0,2 процента, а за 1,1 процент споредено со јануари минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, во јануари годинава споредено со декември 2017 има зголемување за 0,2 процента во групите ...

Повеќе »

Работниците од „Веибо груп“ во очекување на спогодба за гаранција на работничките права

Во моментов работниците од фабриката за текстил Веибо гармент Македонија се собрани пред општинската зграда каде се работи на склучување на спогодба со која ќе им бидат гарантирани нивните права од страна на работодавецот. Инаку,синоќа до доцна во ноќта,неколку часа се случуваше вистинска драма пред фабриката во Крива Паланка. Стотина ...

Повеќе »

Биткоинтот во енормен пад

Пазарот на криптовалути денес изгуби 60 милијарди долари поради огромниот пад на биткоин, етерум и рипл, а пазарната вкупна капитализација на криптовалутите падна на 320 милијарди долари на глобално ниво. Главната причина за овој пад пред се на биткоинот е новите построги правила во Кина и Индија со кои значително ...

Повеќе »

Биткоинот „потона“ до нивото од пред 30 месеци

Најпопуларната криптовалута во светот, биткоин, забележа пад од 7 отсто на 7,515.11 долари денеска, објави „Блумберг“. Загриженоста за зголемувањето на прописите, па дури и забраната за тргување на одделни пазари, продолжуваат да ги намалуваат цените на криптовалутите. Само во текот на последните 24 часа од пазарната капитализација на сите криптовалути ...

Повеќе »

ЕЕН Македонија: Малите и средни претпријатија повеќе да ги користат европските програми

Малите и средните претпријатија треба повеќе да се пријавуваат за учество во проектите кои ги финансира Европската унија. Ова денеска на прес конференција го порачаа од Европската мрежа на бизнис можности во Македонија (ЕЕН). „Компаниите од информатичкиот сектор покажуваат  најголем интерес за користење на услугите од Европската мрежа на бизнис ...

Повеќе »

РКЕ: Бензинот поскапува, дизелот поевтинува

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ поскапува 95-октанскиот бензин, а поевтинува дизелот. Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.21%. ...

Повеќе »

„Фени“ почнува со работа

Откако Одборот на доверители ја донесе одлуката за склучување договор за преработка на никелова руда со единствениот понудувач друштвото GSOL, за минимален месечен надомест од 1.200.00 ЕУР,Кавадаречкиот комбинат за никел Фени идустри во стечај ќе може да почне со работа,соопштија денес од Одборот на доверители на фабриката.   Целата вест ...

Повеќе »

Лукаревска: Не се сите физички лица ДДВ обврзници

Новата Влада нема направено никаква законска измена во поглед на ДДВ, а во постапувањето на УЈП не постои промена по ова прашање. Сите физички лица не се обврзници за цели на ДДВ, напротив станува збор за многу мал број лица. Ова го изјави директорката на Управата за јавни приходи Сања ...

Повеќе »

Реално намалување на прометот кај трговијата на мало со непрехранбени продукти

Според претходните податоци на Државниот завод за статистика, во трговијата на мало, во декември 2017 година во споредба со декември 2016 година, гледано по групи и класи, зголемување на прометот е забележано во групите: Трговија на мало со храна, пијалаци и тутун (номинално за 5.1%, а реално за 2.4%) и ...

Повеќе »

Три столба со мерки за развој на македонската економија, најавува Анѓушев

98 % од претпријатијата во Македонија се мали и средни. Нивниот развој годинава ќе биде поддржан со 46 осто повеќе средства – најавува вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Според него, мерките за развој на економијата во државава се распоредени во три столба. Третиот е најважен, бидејќи мерките од него ...

Повеќе »