Последни вести

Странските инвеститори во кеш добиле 225 милиони евра за 10 години

Над 225 милиони евра во кеш им исплатила државата на странските инвеститори, кои отвориле компании во Македонија во периодот од 2007 година до мај годинава.     Ова го покажува анализата на трошоците наспроти резултатите од странските инвеститори. Анализата денеска на прес конференција ја презентираше владиниот портпарол, Миле Бошњаковски. Според ...

Повеќе »

Владата денеска ќе објави колку пари потрошила државата за странските инвеститори

На прес-конференција во Владата ќе биде претставен првиот дел од Анализата на трошоците – наспроти резултатите од странските директни инвестиции во Македонија за периодот од 2007 до мај 2017 година. Од владината прес-служба информираа дека анализата е направена по декласификација на договорите потппишани од претходната влада. Оттаму информираат дека поради ...

Повеќе »

Банкарите од Вол Стрит се плашат од растот на биткоинот

Џејми Дајмон, генералниот извршен директор на  JPMorgan Chase  банката од Вол Стрит го крена гласот против криптовалутата биткоин кој според него е преценета и може да доведе до пукање на сегашниот меур што ќе има тешки последици за инвеститорите. Треба да се потсети дека токму Дајмон и неговата банка  JPMorgan ...

Повеќе »

КСС: Порадикални чекори ако не профункционира Економско социјалниот совет

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска повторно обвини дека Економско-социјалниот совет не функционира и дека преку ова тело не можат да ги искажат своите ставови и барања. Претседателот на КСС, Благоја Ралповски денеска на прес-конференција рече дека остануваат на барањето за покачување на платите во јавниот сектор од 19 проценти ...

Повеќе »

Штипските текстилни работнички нема да плаќаат оштета на газдата

Деветте работнички на штипската конфекција Бенк ен Скот, кои беа усно отпуштени затоа што одбиле да работат на празникот ,,Успение на Пресвета Богородица,,на 28 август спогодбено го раскинале работниот однос. Сопственикот дал изјава дека нема да бара штета од близу 30.000 евра,беше соопштено  на денешната прес-конференција на Здружението ,,Гласно,, Ова ...

Повеќе »

Во Тиквешијата започна бербата на најзастапената винска сорта вранец

Во Тиквешијата започна бербата на винското грозје од сортата вранец, откупот тече нормално иако количините се далеку помали од порано. И додека лани лозарите ги молеа винарските визби да им го земат грозјето сега најверојатно, откупувачите ќе се натпреваруваат кој да откупи повеќе. Оваа година поради неповолните временски услови родот ...

Повеќе »

Шест гигански банки ќе станат партнери за да креираат нова крипто-валута

Безбедноста е еден од најкритичните аспекти на банкарството и финансиите. Не само што банките треба да ги чуваат парите на сигурно туку треба и да ја одржуваат безбедноста на трансакциите, а притоа да не го забавуваат процесот на верификација. Затоа банките и другите финансиски институции се огледуваат на децентрализираната дигитална ...

Повеќе »

Во вториот квартал годинава 7.500 слободни работни места

Во вториот квартал годинава се евидентирани над 7.500 слободни работни места. Вкупната стапка на слободни работни места во второто тримесечје оваа година изнесува 1,53 проценти – објави денеска Државниот завод за статистика. Највисока стапка на слободни работни места има секторот „Објекти за сместување и сервисни дејности со храна ( 4,5 ...

Повеќе »

СДСМ: Јавниот долг е намален

  „ВМРО-ДПМНЕ повторно шири лажни вести. Не е точно дека јавниот долг се зголемува, вистината е дека јавниот долг е намален – реагира СДСМ на изјавата на Златко Перински од ВМРО-ДПМНЕ. -Граѓаните може да бидат спокојни. Владата предводена од СДСМ успешно и одговорно ги сервисира старите долгови и скапи кредити направени ...

Повеќе »

Перински: Социјалдемократскиот сојуз ќе одговара за расипничкото однесување со парите на граѓаните

Под палката на Социјалдемократскиот сојуз финансискиот систем е на стаклени нозе, а економијата почнува да го доживува својот крах. Социјалдемократскиот сојуз најави ново задолжување во вторник со што ќе ја задолжи државата за нови 27 милиони и 600 илјади евра – реагира денеска на прес конференција Златко Перински, член на ...

Повеќе »

Анѓушев ќе се сретне со бизнисмени во Велес

Регионалната стопанска комора со седиште на Велес денес ќе биде домаќин на вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев. На состанокот ќе се разговара за прашањата за креирање на подобра бизнис-клима и развој на економијата во Велес и регионот. На состанокот ќе се дискутираат перспективите на стопанството преку новите проекти ...

Повеќе »

Нови рокови за легализација на објекти

На денешната седница Владата го усвои предлогот на Министерството за транспорт и врски за измени и дополнувања на Законот за постапување со бесправно изградени објекти или познат во јавноста како Закон за легализација за бесправно изградени објекти – соопшти ресорниот министер, Горан Сугарески. Околу 186 000 дивоградби се легализирани и ...

Повеќе »

Македонците меѓу најбројните илегални работници на црно во Германија

Работата на црно во Германија се зголемила во однос на претходната година. Во првата половина од годинава се поведени 65.755 постапки за работа на црно. Во првите 6 месеци од годинава се отворени 65.775 постапки за работа на црно, или 3342 постапки повеќе во споредба со истиот период лани. Тоа ...

Повеќе »

Хан: Клучно за земјите од регионот е создавање регионална економска зона

Клучен приоритет за земјите од регионот е создавањето регионална економска зона која ќе го поттикне економскиот раст и ќе создаде нови работни места, истакна еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ, Јоханес Хан, на неформалниот состанок на премиерите на земјите од Западен Балкан што се одржува денеска во Драч. ...

Повеќе »

Индексот на „Шангај композит“ најсилен од почетокот на 2016

Индексите на поголем дел од азиските пазари пораснале наспроти падот на индексот на „Волстрит“, а доларот зајакна во однос на јапонскиот јен, пишува „Сибиз“. Индексот на „МСЦИ Азија Пацифик“ пораснал 0,3 проценти, а во неделата бележи раст од 1,6 отсто. „Никеи 225“ пораснал 0,6 проценти, а на седмично ниво практично ...

Повеќе »
Close