Економија – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Нови рокови за легализација на објекти

На денешната седница Владата го усвои предлогот на Министерството за транспорт и врски за измени и дополнувања на Законот за постапување со бесправно изградени објекти или познат во јавноста како Закон за легализација за бесправно изградени објекти – соопшти ресорниот министер, Горан Сугарески. Околу 186 000 дивоградби се легализирани и ...

Повеќе »

Македонците меѓу најбројните илегални работници на црно во Германија

Работата на црно во Германија се зголемила во однос на претходната година. Во првата половина од годинава се поведени 65.755 постапки за работа на црно. Во првите 6 месеци од годинава се отворени 65.775 постапки за работа на црно, или 3342 постапки повеќе во споредба со истиот период лани. Тоа ...

Повеќе »

Хан: Клучно за земјите од регионот е создавање регионална економска зона

Клучен приоритет за земјите од регионот е создавањето регионална економска зона која ќе го поттикне економскиот раст и ќе создаде нови работни места, истакна еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ, Јоханес Хан, на неформалниот состанок на премиерите на земјите од Западен Балкан што се одржува денеска во Драч. ...

Повеќе »

Индексот на „Шангај композит“ најсилен од почетокот на 2016

Индексите на поголем дел од азиските пазари пораснале наспроти падот на индексот на „Волстрит“, а доларот зајакна во однос на јапонскиот јен, пишува „Сибиз“. Индексот на „МСЦИ Азија Пацифик“ пораснал 0,3 проценти, а во неделата бележи раст од 1,6 отсто. „Никеи 225“ пораснал 0,6 проценти, а на седмично ниво практично ...

Повеќе »

Данска со најскапо месо во ЕУ, Швајцарија во светот

Највисока цена на месото минатата година во ЕУ имала Данска, речиси 40 отсто над просекот во Унијата, а најевтино Полска – 47 отсто под европскиот просек, покажуваат податоците објавени од Евростат. Зад Полска е Бугарија со цена на месото 44 отсто под европскиот просек, па Романија со 41,1 отсто.Меѓу другите ...

Повеќе »

Уште пет дена за аплицирање за субвенции за млади земјоделци

До 29 август годинава трае рокот за доставување барања за поддршка на млади земјоделци. На повикот може да се јават земјоделци до 40-годишна возраст, а аплицирањето е исклулчиво електронски. Државната поддршка предвидува максимални 600.000 денари неповратна финансиска помош за младите земјоделци кои сакаат да почнат сопствен бизнис. Услов е да бидат запишани во Единствениот регистар на земјоделски стопанства не ...

Повеќе »

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити, пад кај автомобилските

Кредитирањето во јули годинава бележи раст од 0,3 проценти, кое се должи на зголеменото кредитирање на домаќинствата. Кај корпоративното кредитирање е забележано намалување. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека кредитите на домаќинствата имаат месечен раст од 0,8 отсто, а 9,8 отсто на годишно ниво, при што најголем ...

Повеќе »

Нови цени на горивата

Цената на ЕУРОСУПЕР БС – 95 и на еуродизелот останува иста, а ЕУРОСУПЕР БС – 98 се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука, цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе биде 62 денари за литар, а на дизелот 48 денари за литар. Малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР ...

Повеќе »

Николовски: Наскоро целосно ќе бидат исплатени субвенциите за 2016 година

До крајот на месецов или на почетокот на наредниот месец целосно ќе бидат исплатени субвенциите за земјоделците за 2016 година, најави денеска ресорниот министер Љупчо Николовски. – Во изминатите два месеца го одблокиравме процесот и кон земјоделците исплативме околу 60 милиони евра субвенции преку Програмата за директна финансиска поддршка. Вчера ...

Повеќе »

Иванов го потпиша ребалансот на Буџетот

Претседателот на Република Македонија Ѓоргe Иванов вчера, во рамки на законскиот рок, го потпиша ребалансот на буџетот. Ребалансот на буџетот беше изгласан од Собранието на Република Македонија пред седум дена. По потпишувањето, ребалансот на буџетот е пратен во собраниските служби, по што следува објавувањето во „Службен весник“ и стапување во ...

Повеќе »

Горивата поскапуваат за еден денар по литар

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ поскапуваат за еден денар по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,58, односно 2,28 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува ...

Повеќе »

Николовски во Сараево на средба за Правилникот на Хрватска за увоз на овошје и зеленчук

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски денеска во Сараево ќе се сретне со своите колеги од БиХ и Србија, Шемсудин Дедиќ и Бранислав Недимовиќ. Тројцата министри на средбата се очекува да дефинират заеднички став во врска со Правилникот за контрола при увозот на овошје и зеленчук што го ...

Повеќе »

Седницата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

Собраниската расправа за ребалансот на Буџетот за 2017 година ќе продолжи утре во 11 часот. Владејачкото мнозинство и опозицијата и во попладневново продолжение на седницата изнесоа различни ставови за кратењето на средствата од Буџетот. Пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ се категорични дека со ребалансот се кратат капиталните инвестиции, се намалуваат парите ...

Повеќе »

Најдено изгорено човечко тело кај селото Љуботен

Изгорено човечко тело е откриено во запалена меѓа од ливада во скопското село Љуботен. Синоќа во 23:30 часот Единицата за известување и командување Скопје добила пријава дека во село Љуботен била запалена меѓа од ливада. Од МВР денеска информираат дека екипи излегле на местото на настанот, го изгаснале пожарот, а ...

Повеќе »

Земјоделците ќе добијат уште 10 милиони евра директна помош

Владата на вчерашната седница донесе одлука за дополнителни субвенции за земјоделците во изност од 10 милиони евра кои ќе бидат доделени како директна помош. Како што информира владината прес-служба, пред министрите беше и информацијата за очекувано производство и откуп на пченица и јачмен. Донесени се заклучоци со кои се задолжува ...

Повеќе »