Економија – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Кина – атак врз Боинг и Ербас

Кина направи важен чекор во создавањето сопствена авионска производствена индустрија. По повеќегодишни пролонгирања, патничкиот авион Ц919 го изведе првиот лет.Со сопствено произведениот авион Кина настапува против колосите во браншата, Ербас и Боинг и врши конкуренција кон нивните продажни хитови А320 и 737. По 80-минутниот лет со петмина пилоти и инженери, ...

Повеќе »

Минимално зголемување на цените на угостителските услуги во однос на лани

Цените на угостителските услуги за периодот јануари-април 2017 година, во однос на истиот период лани, се зголемени за 0,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Цените на угостителските услуги во април, во споредба со март 2017 година, пак, се зголемени за 0,8 отсто. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано ...

Повеќе »

Германија и отпиша долг на БиХ во висина од 12,8 милиони евра

Германската сојузна влада на Босна и Херцеговина(БиХ) и го отпиша долгот во висина од 12,8 милиони евра, соопшти Амбасадата на СР Германија во БиХ. Услов за отпишување на долгот беше Владата на Федерацијата на БиХ за ренатурализација на подрачјето околу рудникот кај Мостар и Владата на Република Српска за водоснабдување ...

Повеќе »

Русија продолжува да ги зголемува своите златни резерви

Во последните три години Русија е земја која најбрзо ги зголемува своите златни резерви. Податоци на Светскиот совет за злато посочија дека набавките во 2014 година изнесуваа 173 тони, а за 2015 и 2016 година на соодветно ниво 206.4 односно 200.7 тони. Трендот продолжува и во првите месеци од оваа ...

Повеќе »

3000 нови работни место во Facebook за луѓе кои ќе ги контолираат видео поплаките од корисниците

Facebook соопшти дека ќе вработи дополнителни 3.000 луѓе што ќе ги прегледуваат видео-снимките на кривични дела и самоубиства, откако неодамна на оваа социјална мрежа во живо беа прикажани неколку убиства. Иако Facebook веќе има 4.500 вработени кои се занимаваат со проверка на таквиот материјал, извршниот директор на компанијата Марк Цукерберг ...

Повеќе »

Вредноста на биткоинот продолжува да расте

Вредноста на дигиталната крипто-валута биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога. Во текот на вчерашното тргување на берзите, вредноста на биткоинот изнесуваше 1.456,35 американски долари. Биткоинот имаше „див“ почетокот во оваа година. Тој доби на вредност 20%, за потоа да опадне за 35% поради стравот дека ...

Повеќе »

Ново поскапување на цигарите

Ново поскапување на цигарите за 5 денари. Цигарите Бонд кои се продаваа по 65 денари, сега се продаваат по цена од 70 денари. Повисока цена имаат и цигарите Бренд, која од 65 скокна на 70 денари, Ориентал од 65 на 70 денари, Малборо лајт од 130 на 140 денари, Сан ...

Повеќе »

Зошто некој е изненаден што меѓу Британија и ЕУ нема согласност за Брегзит?

Слично на судир меѓу танкери, судирот меѓу британските и европските преговарачи по Брегзит наближува веќе долго време, но не толку помалку спектакуларно, коментира  во вторникот Гардиан. Курсот на Европската Унија беше определен пред најмалку шест месеци, кога преговарачите од Европската комисија за првпат открија дека најпрактичен начин за справување со ...

Повеќе »

Денеска ново задолжување – утре треба да вратиме 49 милиони евра

Според плановите на министерството за финансии, месец мај започнува со ново задолжување. Министерството за денеска распиша нови аукции на државни хартии од вредност, на кои ќе бидат понудени шестмесечни, едногодишни и двегодишни записи, како и 15 годишна обврзница во вкупен износ од над 49 милиони евра. Веќе утре за враќање ...

Повеќе »

Утре Македонија пак ќе се задолжи

Министерството за финансии за утре распиша нови аукции на државни хартии од вредност, на кои ќе бидат понудени шестмесечни, едногодишни и двегодишни записи, како и 15 годишна обврзница, во вкупен износ од над 49 милиони евра. Овие пари требаат за враќање на доспеаните долгови. До крајот на месецот ќе има ...

Повеќе »

Арапите: Нафтата повеќе не е наш број 1

Саудиска Арабија има план да отвори илјадници работни места – ќе работат на проекти за соларна енергија. Во време кога Кралството се обидува да ja пренасочи својата економија во други сектори, така што нема да биде толку зависна од нафтата, Арапите се надеваат дека новите соларни проекти би можеле до ...

Повеќе »

Има пари за субвенции, се чека одлуката од Уставен суд

Пари во Буџетот за исплата на субвенциите има и доколку  Уставниот суд ја прифати поднесената иницијатива за членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на земјоделските субвенции. Ова го истанал министерот за финансии Кирил Миноски во изјава за 24 Вести во која истовремено изразува надеж дека парите ќе ...

Повеќе »

Доналд Трамп и објави трговска војна на Канада

Американскиот претседател Доналд Трамп започна општа офанзива против Канада, главниот економски партнер на САД и и објави трговска војна со наметнувањето на данок на градежното дрво и со заканата дека ќе го воведе и за млечните производи. Откако во понеделник воведе данок на увоз на канадско градежно дрво, американскиот претседател ...

Повеќе »

Фалсификувани пари кружат низ Македонија

Охридската полиција поднесе кривична пријава против 34-годишниот Н.Р.  од с.Лескоец, охридско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,фалсификување пари”. На 14.02.2017 година во продавница во Охрид пријавениот пуштил во оптек фалсификувана банкнота од 1000 денари. Од страна на вработените во продавницата било забележано дека банкнотата е лажна, ...

Повеќе »

Најголем дел од потрошената струја во февруари е од домашо производство

Дури 82,2 отсто од струјата која е потрошена во февруари е од домашно производство, рекоа од Државниот завод за статистика. Во февруари се потрошени 715.195 МWh електрична енергија, 37.992 мил. нм3 природен гас, 519 411 тони јаглен и 68.691 тони нафтени продукти. Бруто-домашното производство на електричната енергија е 82,2 отсто ...

Повеќе »