Последни вести

Ако ве извисат, побарајте си ги своите 600 евра!

aerodromskopjenova

Дали сте знаеле дека можете да остварите право на паричен надомест во висина од дури 600 евра доколку авиокомпанијта со која сте решиле да патувата ви го откаже летот? Постои правна рамка која ви го гарантира тоа, доколку летот за кој сте се пријавиле е пребукиран, односно не можете да ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

dui

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

maxresdefault

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

journalism

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

избори-гласање-19

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

„Бетон Штип“ купува удели во „Здравје Радово“

beton

Акционерите на штипската градежна компанија „Бетон“ еден од најголемите градители во мега проектот „Скопје 2014“ планираат да вложат 6 милиони евра за да купат 49 отсто од уделите во млекарницата „Здравје Радово“, пишува Фактор. Ова е предлог одлука на Одборот на директори, која ќе бие ставена на дневен ред на ...

Повеќе »

Македонија, пензионерски рај што тоне во долгови!

%d0%bf%d0%b5%d0%bd%d0%b7%d0%b8%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%80%d0%b8-3

Привилегиите по разни основи за пензионерите можеби се оправдани, но финансиски се неодржливи. Дупката во Фондот за ПИОМ станува се` подлабока но проблемот е што власта останува комотна.Високи пензии, бесплатен превоз, бесплатни викенди, бесплатни бањи, бесплатно скијање. Убаво е да си пензионер во Македонија каде близу 300.000 граѓани кои низ ...

Повеќе »

НБРМ продаде благајнички записи во вредност од 22 милијарди денари

Народна_банка_на_Република_Македонија_7

Народната банка денеска на аукција продаде благајнички записи во износ од 22 милијарди денари. Рокот на доспевање е 35 дена, а на аукцијата е применет тендерот со ограничен износ и непроменети услови. Каматната стапка за овие записи изнесува од 4 отсто.

Повеќе »

Фејсбук во еден ден изгуби 3 милијарди долари

facebook-tablet

Coпcтвeниĸoт и ocнoвaчoт нa нajгoлeмaтa coциjaлнa мpeжa вo cвeтoт Фејсбук, Марк Цукенберг и неговата компанија, во само еден ден зaгyби три милијарди долари. Загубата следеше oтĸaĸo ce пojaвиja пpeтпocтaвĸи дeĸa Фејсбук уште долго нeмa ĸaĸo дa го зaдpжи виcoĸиoт pacт, cooпшти Блумберг. Загубата на Цукенберг вo еден дeн е најголемата ...

Повеќе »

Ново задолжување од 61,3 милиони евра

vlada-sednica-naslovna

Владата денеска ќе се задолжи со 61,3 милиони евра кај домашните банки и осгирителни компании. Според проспектите на Министерството за финансии,  околу 10,5 милиони евра се со рок на достасување на 6 месеци, 39,9 милиони евра на една година , 5,5 милиони евра 2 години, 5,7 милиони евра за 15 ...

Повеќе »

Владините стеги ја гушат македонската економија

tadadadam

Без позначителен раст на бруто домашниот производ македонската економија нема иднина. Експертите и бизнисмените апелираат дека е крајно време за напуштање на досегашниот економски модел. Македонската економија генерира раст но тој очигледно е недоволен и за позначаен развој чии ефекти и реално ќе се почувствуваат. На владите на Никола Груевски ...

Повеќе »

Доларот благо лизна кон кошницата валути

dolar

Американскиот долар во средата ослабе кон кошницата шест валути на меѓународните девизни пазари, откако вложувачите поради придушената инфлација ги намалија своите процени за зголемувањето на клучните каматни стапки во САД уште оваа година. Индексот на доларот, кој ја мери вредност на американската во однос на шесте водечки светски валути од ...

Повеќе »

130 милиони евра им должи Грција на приватните клиники

banka_grcija-26046

Сојузот на приватни клиники во Грција (СЕК) го предупреди грчкото Министерство за здравство за „големи доцнења“ во исплатата на старите долгови од Фондот за здравство, кои датираат од 2007 до 2011 година. Според Сојузот, националната организација за здравствени услуги и нејзините претходници должат над 130 милиони евра. Како што јави ...

Повеќе »

Светска банка ни предвидува економски пораст од само 2 проценти, најмал во регионот

bojan-i-marko-1

Економскиот пораст во Македонија се очекува да забави и да достигне ниво од само 2 проценти во 2016 година под влијание на намалувањето на инвестициите, се вели во најновиот економски извештај на Светска банка за Југоисточна Европа, кој денеска беше презентиран во Скопје. – Првпат по шест години, инвестициите имаа ...

Повеќе »

Од вечерва бензините поскапуваат, а цената на дизелот останува непроменета

4_nafta

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото останува иста. Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 62 денари, а на Еуросупер БС-98 ќе изнесува ...

Повеќе »
Close