Последни вести

Во Прилеп почна исплатата на првите количини откупен тутун

Во Прилеп утринава на шалтерите на банките започна исплатата на тутунот за првите откупени количини од годинашнава реколта. Според информациите на тутунарите, Тутунскиот Комбинат од Прилеп, битолски Сокотаб и Пашоски веќе ги префрлиле средствата на сметките на тутунарите. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Биткоинот е речиси 8.000 долари, но инвеститорите со недоверба гледаат кон него

Иако вредноста на биткоинот порасна за неверојатни 700 проценти од почетокот на оваа година, поголемиот дел од инвеститорите кои учествуваа оваа недела на самитот на Ројтерс, изјавија дека не ги привлекува да инвестираат во колеблива валута. Тешкотијата за утврдување на соодветна вредност на шпекулативниот инструмент што постои помалку од една ...

Повеќе »

Пад на цените на нафтата на светските пазари

Цените на нафтата на светските пазари минатата недела паднаа од највисокото ниво што го достигнаа во 2015 година. Причината за ова е загриженоста поради растот на производството во САД што би можело да го отежне постигнувањето на рамнотежа меѓу понудата и побарувачката за нафта. На лондонскиот пазар, цената за барел ...

Повеќе »

Влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата

Сојузот на сметководители денеска ќе информира за влијанието на сметководството врз економскиот раст на државата во услови на глобализација. Прес-конференцијата ќе се одржи во Стопанската комора на Македонија, а најавено е присуство на претставници од Сојузот на сметководители.

Повеќе »

Siemens отпушта 6.900 вработени, синдикатот бара разговор со раководството

Германскиот индустриски гигант Siemens покажа спремност за разговори со синдикатот на вработените, откако претходно најави дека планира да отпушти околу 6.900 луѓе од персоналот. „Се надевам дека синдикатот ќе пронајде начин да го претвори протестот во дијалог, за да може да постигнеме рамнотежа помеѓу интересите на двете страни“, рече шефот ...

Повеќе »

Очај во Грција по поплавите

Во градовите Неа Перамос и Мандра, западно од Атина, натрупани автомобили и парчиња мебел лежат на патиштата и во внатрешноста на домовите, извалкани во густата кал, по беснеењето на водата. Жителите плачејќи изразуваат лутина додека спасуваа дел од покуќнината и ја чистеа калта од нивните домови. Грчки официјални претставници изјавија ...

Повеќе »

Собранието одлучува за прераспределба на 1,647 милијарди денари помеѓу буџетски корисници

Со прераспределба на 1.647.100.000 денари помеѓу буџетски корисници треба да се обезбедат средства за исплата на достасани обврски за сметка на проекти кај кои е забележано позабавено темпо на реализација. Предлог-одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите, што синоќа ја усвои Владата, денеска ...

Повеќе »

За 30 милиони денари невладини организации ќе ги советуваат земјоделците

Со 30 милиони денари, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ќе финансира проекти на невладини организации за поддршка во процесот на земјоделското производство. Ова е една од одлуките, кои Владата ги донесе на 38-та седница, а кои, како што велат оттаму, се во интерес на земјоделците. Целата вест може да ...

Повеќе »

Врховниот суд го одби барањето на бугарската фирма Енекод

Основниот суд Велес останува надлежен за стечајната постапка за кавадаречкиот комбинат Фени индустри. Целиот текст можете да го прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Мерката „зелена нафта“ за земјоделците ќе се реализира од следната година

Со измена во Законот за земјоделство  и рурален развој ќе се реализира мерката за нафта. Ова го соопштија денеска од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, откако Националната федерација на фармери излезе со став дека само зелената нафта може да го ублажи ударот од поскапениот дизел. Целата вест може да ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Владата шверцерски по 23 часот објави дека го поскапува дизелот

„Владата на СДС со одлука за зголемена акциза на нафтата удира шамар на таксистите, превозниците, домаќинствата, земјоделците“, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Владата да даде зелено светло за поскапувањето на дизелот.  „Владата на шверцерски начин по 23 часот објави дека донела одлука со која ја зголемува акцизата за нафта ...

Повеќе »

Владата одлучи: Поскап дизел за 3,5 денари од 2018

На синоќешната седница Владата усвои предлогот за зголемување на висината на акцизата за дизел, соопшти владината служба за информирање. Мерката пред две недели ја најави министерот за финансии Драган Тевдовски. Со измената на Законот за акцизи се предлага зголемување на висината на акцизата на гасно масло (дизел гориво) кое се ...

Повеќе »

Денес стартува откупот на тутунот од годинашната реколта

Со отворање на вратите на еден од помалите откупувачи ,,Пашоски“ денес во земјава стартува откупот на тутунот од годинашната реколта. По вчерашниот состанок на претставници на Сојузот на тутунски здуженија и на откупувачите констатирано е дека се исполнети условите за старт на откупната кампања 1 месец пред законскиот рок 15-тти ...

Повеќе »

Работниците од Фени ги преживуваат најтешките моменти досега во фабриката

Продолжува голготата на работниците во Фени. Без плата и без дрва за огрев, велат ги преживуваат најтешките моменти досега во фабриката. Во целава оваа ситуација околу Фени, најпогодени сме работниците, се чувствуваме изманипулирани и излажани, плата за октомври се’ уште не сме зеле, а нема ни збор за тоа, особено ...

Повеќе »

Денеска одлука за стечајната постапка за „Фени Индустри“

Во текот на денешниот ден ќе се знае судбината на металуршкиот комбинат „Фени Индустри“ од Кавадарци. За денеска во Основниот суд во Велес е закажно рочиште на кое ќе се одлучува за отворање стечајна постапка во комбинатот, а и бугарски „Енекод“ до денеска има рок да достави нова подобрена понуда ...

Повеќе »