Економија – Page 30 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Возбудлив трговски ден на Македонска берза

Tрговски ден во знакот на зголемен обем на тргувањe, конечниот биланс е промет од 18,9 милиони денари, се тргуваше со 18 хартии од вредност од кои 5 ја зголемија вредноста, 8 ја намалија, додека 5 не ја променија својата вредност. Со најголем раст од 2,85 отсто со истргувани 36 акции ...

Повеќе »

РОКОТ ИСТЕКУВА ДЕНЕСКА: Важно известување за сите кои уште не отишле во УЈП

Денеска истекува рокот за поднесување годишна даночна пријава за остварени дополнителни приходи во текот на 2016 година. За да се излезе во пресрет на граѓаните кои треба да поднесат годишна даночна пријава и да го испочитуваат рокот даночните шалтери на УЈП денеска ќе работат до 20 часот. Од УЈП очекуваат ...

Повеќе »

Обврзниците повторно во игра на Македонската берзa

Во класичното тргување на Македонската берза во вторникот најголем промет оствари обвзницата за денационализација од четиринаесеттата емисија (РМДЕН14) каде преку девет трасакции се истргуваа 100.435 лотови по цена од 95 отсто од номиналната вредност. Со акцијата на Макошпед преку аукција се истргуваа 82.106 лотови по цена од 157 денари по ...

Повеќе »

АВСТРАЛИЈА: Повеќе од две децении имаат економски раст

Постои земја во светот која имала голем раст во четвртиот квартал од минатата година, со што оваа економија богата со ресурси го продолжува 25 годишниот период без рецесија. Австралија со овие резултати се доближува до рекордот на Холандија кога е во прашање непрекинат економски раст во поновиот период. Земјата има невиден ...

Повеќе »

Париз изгуби 1,3 милјарди евра од туризмот поради терористичките напади

Главниот град на Франција во текот на 2016 година изгубил 1,5 млиони туристи поради терористичките напади, протести, нереди, поплави кои ги обесхрабриле туристите, пренесува парискиот весник “20 Minutes“ повикувајќи се на податоци на регионалното Здружение на туристи. Се проценува дела Париз лани изгубил 1,3 милјарди евра како резултат на помалиот ...

Повеќе »

Намалени продажните цени на индустриските производители

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0,5 проценти на месечно ниво, односно за 0,8 отсто на годишно ниво – објави Државникот завод за статистика. Во јануари 2017, во споредба со декември 2016 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар ...

Повеќе »

Почна пријавувањето за надоместок на дел од трошоците за купување печки на пелети

Од денеска почнува пријавувањето за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за купување печки на пелети за 2017 година. Правото на учество на овој јавен повик, критериумите, начинот на остварувањето на правото на надоместок, како и начинот на спроведување на повикот се утврдени со јавниот ...

Повеќе »

Доларот зајакнува на Светските берзи

Курсот на еврото во однос на американската валута се лизна минатата седмица за 0,4 отсто, на 1,0570 долари, а во ден момент, првпат по чест недели, потоа и под нивото од 1,05 долари. Во однос на јапонската валута, пак, цената на доларот минатата седмица падна за 0,7 отсто, на 112,10 ...

Повеќе »

Кој ќе ги осигура возилата и патниците на ЈСП

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје објави оглас за доделување на договор за јавна набавка за осигурување на имот, возила и патници за потребите на ЈСП –Скопје и ЈСП Турс-Скопје. Според објавата на Електронскиот систем за јавни набавки се работи за договор со проценета вредност од 60.901.500 денари или околу 995 ...

Повеќе »

ММФ: Без намалување на грчкиот долг, но потребни се дополнителни реформи

Генералниот директор на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард изјави дека засега нема потреба за намалување на грчкиот долг и доаде дека властите во Атина треба да направат значаен напредок во спроведување на реформите. Лагард која престојува во Берлин, изјави дека ММФ се оптимистични по напредокот на грчките власти додавајќи дека ...

Повеќе »

Просечната нето плата лани во декември 23.457 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во декември 2016 година изнесува 23.457 денари, а просечната бруто-плата 34.374 денари. Во декември лани 1,6 отсто од вработените во Република Македонија не примиле плат – објави денеска Државниот завод за статистика. Податоците покажуваат дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен лани во декември ...

Повеќе »

ССК: Полесно до средства од Фондот за иновации и технолошки развој

Сојуз на стопански комори на Македонија во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој со серија активности и обуки подетално ги информира компаниите за средствата кои се достапни за развивање иновативен производ, како и за старт ап и спин оф компаниите. „Со цел компаниите подетално да се запознаат со ...

Повеќе »

Презентација на можностите за пристап до средства за иновации

Како полесно да се стигне до средства од Фондот за иновации и технолошки развој – ова е темата на прес конференцијата на Сојузот на стопански комори на Македонија, во рамките на неговите активности кои имаат за цел компаниите подетално да се запознаат со инструментот Кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва старт ап ...

Повеќе »

УЈП: Доставувањето пријави масовно, обврзниците си ги исполнуваат обврските

Во Законот е јасно кажано по кој однос лицата кои оствариле приходи над еден милион денари во текот на една календарска година, треба да се регистрираат за целите на ДДВ, рече денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) Анастасија Илиеска. Одговорајќи на новинарско прашање дали членовите на надзорните и управните ...

Повеќе »

Над 400.000 граѓани до 15 март треба да поднесат Годишна даночна пријава во УЈП

Од Управата за јавни приходи, апелираат граѓаните да не ги чекаат последните денови пред истекот на рокот (15 март 2017) за поднесување на Годишна даночна пријава (образец ПДД-ГДП), а со цел избегнување на метежи на даночните шалтери. Имено, заклучно со 13.02.2017 година, 51.616 граѓани ја исполнија својата даночна обврска, а ...

Повеќе »