Економија – Page 32 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Над 300 граѓани оштетени од приватните пензиски фондови

Над 300 граѓани кои имале уште 10 до 15 години до пензионирањето при потпишувањето на договорите со приватните пензиски фондови се оштетени, заради што примаат помала пензија, брифираат од канцеларијата на Народниот правобранител. Според истите извори, досега се оштетени вкупно 314 граѓани во однос на износот на пензијата, а се ...

Повеќе »

Ново задолжување на Владата утре

На четири аукции на хартии од вредност владата утре планира да побара нов заем од домашните кредитори. Ќе бидат понудени едногодишни и двегодишни државни записи во вкупна вредност од 8 милиони евра и обврзници кои стасуваат за наплата по 15 години во вредност од 8,13 милиони евра. Веќе следниот ден ...

Повеќе »

Фунтата падна, Британија планира целосно да раскине со ЕУ

Фунтата падна на веста дека Британија можеби ќе се определи за целосно раскинување со ЕУ или т.н. „тврд Брегзит”, а која е објавена пред обраќањето на премиерката. Фунтата ослабе на 1,1986 долари, достигнувајќи го најниското ниво од падот во октомври во 2016 година, кога на кратко падна на 32 годишен ...

Повеќе »

Голем пад на биткоинот

За два дена цената на биткоинот забележа пад за повеќе од 30 отсто, откако Централната банка на Кина започна истрага за работата на најголемата платформа за тргување со биткоинот. Моменталната вредност на биткоинот е околу 760 долари, што е пад од околу 18 отсто во текот на неделата. Како што ...

Повеќе »

Бензините и дизел горивата поскапуваат за 2 денари по литар

Со одлуката се изврши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 7,01, односно за 4,46 отсто. Цената на  ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 66,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 68,5, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 53,5, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 42 денари за литар. ...

Повеќе »

Промет од над 11 милиони денари на Македонска берза

Во текот на тргувањето во средата на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 11.476.726,41 денари и беше реалзиран преку 62 трансакции и истргувани 47.836 акции. Индексот МБИ10 ја намали својата вредност за 0,98 отсто и достигна 2.148,57 индексни поени, додека ОМБ во позитива за 0,14 проценти, и заврши на ...

Повеќе »

Повик за грантови за граѓански организации

Во рамки на проектот „Заедно за успех: млади претприемачи, движечка сила за добри меѓуетнички односи“, финансиран од ЕУ, денеска во Скопје ќе се одржи првата информативна сесија за повикот за доделување грантови за поддршка на претприемништвото кај младите од немнозинските етнички групи. Повикот, како што информира ПСМ Фондацијата, се фокусира на две приоритетни теми: ...

Повеќе »

Како да аплицирате за работа во Шведска?

Составете соодветна професионална биографија (CV) Биографија или CV (исто така позната како резиме), претставува кратка биографија на вашето професионално искуство. CV-то треба да биде долго една до две страници и да вклучува преглед на досегашното работно искуство на апликантот, образованието, достигнувањата или наградите, посебни вештини и референции. Контакт информациите секогаш ...

Повеќе »

Мапа на Европа според трошоците за живот во градовите

Мапата ги прикажува водечките градови во светот. Бојата на маркерите кореспондира со трошоците за живот во конкретниот град. Црвените маркери ги означуваат поскапите градови, а зелените – поевтините. Големината на маркерите е во согласност со бројот на населението во градовите. ТУКА можете да ја погледнете цела мапа. Што претставува Индексот ...

Повеќе »

Бензините поскапи за 2,5 денари, дизелот за 3 денари

Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ поскапуваат за 2,5 денари за литар, а цената на дизелот се зголемува за три денари, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно новата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава по цена од 64,50 ден, ЕУРОСУПЕР БС-98 за ...

Повеќе »

Нестле го намалува шеќерот во чоколадата за 40 отсто

Прехранбениот гигант Nestle соопшти дека дошол до научно откритие кое ќе овозможи намалување на количеството шеќер во чоколадата да се намали за 40 отсто. Компанијата наведува дека нејзините истражувачи пронашле начин со помош на природни состојки да се користи поинаква структура на шеќерот, што ќе овозможи значително помалку да се ...

Повеќе »

Германија следната година ќе бара половина милион работници

Германските компании следната година ќе бараат речиси половина милион нови работници, во очекување на продолжен економски раст. Експертите велат дека од клучно значење е обезбедување обучена работна сила Според анкета на Здружението на германската комора за индустрија и трговија, компаниите следната година планираат да вработат нови најмалку 450 илјади работници. ...

Повеќе »

Либија нема да ја прифати одлуката за намалување на производството на нафта

Либија нема да се приклучи на одлуката за намалување на производството на нафта.Можните ограничувања ќе бидат дискутирани од ОПЕК во текот на оваа недела. Либија нема да го прифати предлогот ОПЕК за намалување на производството на нафта.Земјата ќе се обиде да се врати на нивото на производството пред воениот конфликт. ...

Повеќе »

Швајцарците 11 пати побогати од светскиот просек

Секој Швајцарец „тежи“ повеќе од половина милион долари, откри банката Credit Suisse во годишниот извештај. Според тој извештај, Швајцарците се 11 пати побогати од светскиот просек. Во моментот секој возрасен Швајцарец има просечен имот во вредност од 561.900 долари. Извештајот за глобалното богатство го направи истражувачкиот институт на банката Credit ...

Повеќе »

Форбс: Кои се десетте најбогати славни личности кои се помлади од 30 години

Магазинот „Форбс“ состави листа на млади, успешни и богати луѓе, кои успеале да го постигнат тоа пред 30-от роденден. Се работи за листа на која се најдоа припадници на забавната индустрија, но и на спортот бидејќи на неа се најдоа и фудбалерот Лионел Меси и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Освен ...

Повеќе »