Економија – Page 35 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Владините стеги ја гушат македонската економија

Без позначителен раст на бруто домашниот производ македонската економија нема иднина. Експертите и бизнисмените апелираат дека е крајно време за напуштање на досегашниот економски модел. Македонската економија генерира раст но тој очигледно е недоволен и за позначаен развој чии ефекти и реално ќе се почувствуваат. На владите на Никола Груевски ...

Повеќе »

Доларот благо лизна кон кошницата валути

Американскиот долар во средата ослабе кон кошницата шест валути на меѓународните девизни пазари, откако вложувачите поради придушената инфлација ги намалија своите процени за зголемувањето на клучните каматни стапки во САД уште оваа година. Индексот на доларот, кој ја мери вредност на американската во однос на шесте водечки светски валути од ...

Повеќе »

130 милиони евра им должи Грција на приватните клиники

Сојузот на приватни клиники во Грција (СЕК) го предупреди грчкото Министерство за здравство за „големи доцнења“ во исплатата на старите долгови од Фондот за здравство, кои датираат од 2007 до 2011 година. Според Сојузот, националната организација за здравствени услуги и нејзините претходници должат над 130 милиони евра. Како што јави ...

Повеќе »

Светска банка ни предвидува економски пораст од само 2 проценти, најмал во регионот

Економскиот пораст во Македонија се очекува да забави и да достигне ниво од само 2 проценти во 2016 година под влијание на намалувањето на инвестициите, се вели во најновиот економски извештај на Светска банка за Југоисточна Европа, кој денеска беше презентиран во Скопје. – Првпат по шест години, инвестициите имаа ...

Повеќе »

Од вечерва бензините поскапуваат, а цената на дизелот останува непроменета

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), малопродажните цени на бензините и на Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ поскапуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото останува иста. Новата малопродажна цена на Еуросупер БС-95 ќе биде 62 денари, а на Еуросупер БС-98 ќе изнесува ...

Повеќе »

Банкнотите од 200 и 2000 денари ќе бидат пуштени во оптек

Македонските граѓани ќе можат да пазаруваат со новите банкноти од 200 и од 2.000 денари на крајот од годинава или на почетокот на наредната. Парите ги печати англиската печатарска компанија “Де Ла Руе”. Планирано е да се произведат по 10 милиони банкноти од секој апоен. Тие требаше да почнат да ...

Повеќе »

Од денес нови цени на горивата во Македонија

  Цената на нафтата на светските берзи во изминатата недела бележеа значителни промени, а на крајот на минатата недела цените се „закотвија“ на ниво 44,5 долари за еден барел, затоа Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги објави новите цени на нафтените деривати, кои ќе важат од ноќеска на полноќ. ...

Повеќе »

Надворешниот долг на Македонија порасна на 6,7 милијарди евра

На 31.3.2016 година, состојбата на бруто надворешниот долг изнесува 6,7 милијарди евра, или 70,9% од БДП, што претставува раст од 1,1 п.п. од БДП, на квартална основа, соопшти Народната банка во најновиот квартален извештај. Ваквото квартално поместување на бруто надворешниот долг главно се должи на понискиот приватен долг, а намалување ...

Повеќе »

Населението во Македонија се намалува – на крај нема кој и да работи во државава

Квартален пад на активното население се регистрира веќе четири тромесечија по ред. „Во првите три месеци понудата на работна сила се намали за 1,4%, што претставува натамошно продлабочување на негативната годишна динамика присутна во претходните три квартали”, пишува во последниот извештај на НБМ. Во првите три месеци од минатата година ...

Повеќе »

Почнува изградбата на гасоводот на делницата Штип-Неготино

Почетокот на изградбата на магистралниот гасовод на делницата Штип – Неготино ќе биде означен денеска. Како што информираат од Акционерско друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ Скопје во државна сопственост, изградбата на делницата Штип – Неготино е втор дел од Проектот за изградба на Националниот гасоводен систем во Република Македонија.

Повеќе »

Денес нова расправа за ребаланс на буџетот за 2016 година

  Со ребалансот, по кој почнува расправа во собраниската Комисија за финансирање и буџет, се предлага обезбедување дополнителни 36,4 милиони евра за целосно обесштетување на поплавените. Приходите во Буџетот се непроменети и остануваат на ниво на проекцијата од 174.291 милион денари. Расходите се зголемуваат од 195.472 милиони денари на 197.410 ...

Повеќе »

Лозарите во Македонија повторно се изиграни!

На 25 овој месец беше постигнат договор меѓу претставниците на винарските визби и „претставниците” на лозарите, во посредство со локалните власти- на кој беше договорено откупната цена на доминантните сорти грозје во нашето лозарство да изнесува кратошија 13 денари и смедеревка 11 денари. Овие откупни цени, како и откупните цени ...

Повеќе »

Скапите “италијански” чевли ги прават експлоатирани работници во Македонија и источна Европа

Ова шокантно истражување на “Guardian” вели дека работниците кои ги изработуваат брендовите од висока класа кои се носат во Британија, всушност работат за екстремно мали плати во крајно очајни услови… Во статијата на Guardian е наведено дека купувачите се наведени да веруваат дека скапите чевли што ги купуваат во луксузните ...

Повеќе »

Британска компанија го купува „Скопје сити мол“

Британската компанија „Хајстед лимитед“ ја купува македонската компанија „Балфин МК“ во чија сопственост е најсовремениот трговскиот центар во Македонија „Скопје сити мол“, дознава еМагазин. Според најавите, британската компанија која се занимава со инвестирање во недвижности ќе го преземе трговскиот центар по пат на стекнување на удел во „Балфин МК“. „Балфин ...

Повеќе »

Наместо да расте, опаѓа потрошувачката на природен гас

Вкупниот увоз на гас во првите шест месеци годинава изнесува 31,8 милиони евра што претставува пад од 35,6 отсто споредено со првите шест месеци минатата година кога сме увезле гас во вредност од 49,4 милиони евра, покажуваат податоците за трговска размена кои ги објави Народната банка. Според анализите, намалувањето на ...

Повеќе »