Економија – Page 39 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Наскоро нов оглас за доделување државно земјиште

Владата наскоро ќе објави оглас за доделување државно земјоделско земјиште за производство на добиточна храна, Според заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо Костадиновски огласот веќе се подготвува, а првенствено ќе биде наменет за оние што поседуваат стока и ќе опфати околу 1.000 хектари. Градоначалникот на Пехчево, Игор Поповски оцени ...

Повеќе »

Во вторник ново задолжување на Владата кај домашните кредитори

Владата планира во вторник да се задолжи кај домашните кредитори со 813 илјади евра, а сто толку следниот ден доспева за враќање. Се’ уште е неизвесно дали Министерството за финансии на закажаната аукција на државни хартии од вредност ќе ја земе оваа сума или задолжувањето ќе биде повеќе или помалку ...

Повеќе »

Поскапуваат цигарите во Македонија

Компаниите од тутунската индустрија (производители и увозници) нема да можат да прават шпекулативни залихи за одбегнување за плаќање на акциза, објави „Алфа“. Ова е еден од измените на новиот Закон за акцизи што е во собраниска процедура. Оваа законска одредба всушност оневозможува на тутунската индустрија да имаат таложење на залихи ...

Повеќе »

Финансиските дејности и осигурувањето најпатени сектори во Македонија

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен за ноември 2015 изнесува 21.976 денари. Во споредба со изминатата година, поточно со крајот на 2014 година, просечната месечна нето-плата по вработен кон крајот на 2015 година била поголема. Според податоците на Државниот завод за статистики, зголемувањето е резултат на зголемувањето на платата во ...

Повеќе »

Владата повторно се задолжи кај домашните кредитори

Министерството за финансии се задолжи со нови 19 милиони евра од домашните кредитори. Од нив, 9 милиони евра треба да се употребат за да се вратат стари доспеани долгови, а за што се земени останатите 10 милиони евра, се’ уште не е познато. Опозицијата и дел од експертите предупредуваат дека ...

Повеќе »

Денеска Владата и ќе се задолжува и ќе се раздолжува

Министерството за финансии денеска ќе побара нов заем од домашните кредитори. Според планираното ќе се бараат 8,8 милиони евра, а колку ќе понудат кредиторите на утрешната аукција може да се претпостави ако се знае дека во двете аукции организирани овој месец е добиен двојно поголем износ. На денешната аукција би ...

Повеќе »

Нови цени: Горивата поевтинија

Бензините и дизел горивото од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 3,5 денари по литар – одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Според ова, се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 14,35, односно за 8,83 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ...

Повеќе »

Ќе возиме ли на најевтин бензин во последните неколку години?

Цената на нафтата која се стабилизираше на крајот на минатата недела продолжи со раст и од почетокот на новата недела поради затворање на кратки позиции од пазарните учесници. Суровината која поскапе за 10% во петокот, што беше еден од најголемите растови во историјата на енергенсот. Брент со испорака во март ...

Повеќе »

Ново задолжување: Наместо 5,5 милиони евра, државата вчера позајми двојно повеќе

И покрај најавата дека од домашните кредитори ќе бара 5,5 милиони евра, државата вчера се задолжи за 12,5 милиони евра преку едногодишни државни записи (6,5 милиони евра со камата од 2,6 отсто) и преку 15-годишна државна обврзница (6 милиони евра со камата од 4,3 отсто годишно). Опозициата реагираше на ваквото ...

Повеќе »

Раскинат договорот за „Јужен поток“

Договорот за проектот за изградба на гасоводот Јужен тек со компанијата „Јужен тек транспорт БВ“ е раскинат соопшти компанијата Газпром – пренесува агенцијата Тасс. Компанијата „Јужен тек транспорт БВ“ се согласи да го ослободи Газпром од исполнување на сите обврски, пропишани со договорот за гаранции од договорот за транспорт на ...

Повеќе »

УНДП: Сиромашните да ги искористат мерките за самовработување

Огласот за самовработување објавен од Агенцијата за вработување, да го искористат и лицата кои се во социјален ризик со цел да не бидат дел од синџирот на наследена сиромаштија. Ова го порачуваат тренерите ангажирани преку УНДП. Во Македонија се ангажрани 9 лица како тренери кои треба да им помогнат на ...

Повеќе »

Македонија денес се задолжи двојно повеќе од планираното

Државата деенска се задолжи двојно повеќе од планираното. Наместо понудените хартии од вредност во износ од 15,44 милиони евра, владата на аукцијата на државни записи и обврзници, од домашните кредитори позајми 30,953 милиони евра. Најголем бил интересот за едногодишните записи ,па од понудените 1,723 милиони, собрани се 15,853 милиони евра. ...

Повеќе »

Горивата повторно поевтинуваат

Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 0,5, а дизелот за еден денар. Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 61, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 63 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 0,5 ...

Повеќе »

Франција бара преговори за отпишување на грчкиот долг

Новите преговори за отпишување на грчкиот долг треба да започнат што е можно поскоро. Ова го изјави францускиот министер за финансии, Мишел Сален по средбата во Париз со неговиот грчки колега Еуклид Цакалотос. АНА-МПА јавува дека Сален истакнал дека Франција смета оти е можно постигнување договор за отпишување на грчкиот ...

Повеќе »

Се повеќе граѓани со блокирани сметки

Во ноември минатат година  година вкупниот број на блокирани сметки изнесува 247 562 ,  од кои  69 271 се блокирани  сметки на правни лица, а останатите 178 231 се блокирани сметки на граѓани. Иако на месечно ниво има намалување на блокираните сметки и кај правните и кај физичките лица, сепак ...

Повеќе »