Економија – Page 42 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

УНДП: Сиромашните да ги искористат мерките за самовработување

Огласот за самовработување објавен од Агенцијата за вработување, да го искористат и лицата кои се во социјален ризик со цел да не бидат дел од синџирот на наследена сиромаштија. Ова го порачуваат тренерите ангажирани преку УНДП. Во Македонија се ангажрани 9 лица како тренери кои треба да им помогнат на ...

Повеќе »

Македонија денес се задолжи двојно повеќе од планираното

Државата деенска се задолжи двојно повеќе од планираното. Наместо понудените хартии од вредност во износ од 15,44 милиони евра, владата на аукцијата на државни записи и обврзници, од домашните кредитори позајми 30,953 милиони евра. Најголем бил интересот за едногодишните записи ,па од понудените 1,723 милиони, собрани се 15,853 милиони евра. ...

Повеќе »

Горивата повторно поевтинуваат

Согласно најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 0,5, а дизелот за еден денар. Литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 61, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 63 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува 42,50 денари. Екстра лесното масло за домаќинство поевтинува за 0,5 ...

Повеќе »

Франција бара преговори за отпишување на грчкиот долг

Новите преговори за отпишување на грчкиот долг треба да започнат што е можно поскоро. Ова го изјави францускиот министер за финансии, Мишел Сален по средбата во Париз со неговиот грчки колега Еуклид Цакалотос. АНА-МПА јавува дека Сален истакнал дека Франција смета оти е можно постигнување договор за отпишување на грчкиот ...

Повеќе »

Се повеќе граѓани со блокирани сметки

Во ноември минатат година  година вкупниот број на блокирани сметки изнесува 247 562 ,  од кои  69 271 се блокирани  сметки на правни лица, а останатите 178 231 се блокирани сметки на граѓани. Иако на месечно ниво има намалување на блокираните сметки и кај правните и кај физичките лица, сепак ...

Повеќе »

Југохром: Запирањето на производствениот процес ќе ги исели младите од Јегуновце

Запирањето на производствениот процес на Југохром остави без основен извор на егзистенција над 350 жители на Јегуновце, едно од поголемите села во полошко каде 100 % од населението се Македонци. Повозрасните жители на Јегуновце се револтирани од запирањето на работата на Југохром. Велат дека без основниот извор на егзистенција останаа ...

Повеќе »

На Македонија не ѝ треба Валутен борд, туку расчистување со криминалот

Во бројните добронамерни идеи како земјата да се помести на демократски колосек на развој е и најновата- да се формира Валутен борд. Се полага надеж дека независни експерти надгледувани од странци можат да обезбедат пресврт  во развојот на земјата.  Од искуства на некои земји во кои функционираат такви институции некои ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »