Последни вести

Надворешниот долг на Македонија порасна на 6,7 милијарди евра

На 31.3.2016 година, состојбата на бруто надворешниот долг изнесува 6,7 милијарди евра, или 70,9% од БДП, што претставува раст од 1,1 п.п. од БДП, на квартална основа, соопшти Народната банка во најновиот квартален извештај. Ваквото квартално поместување на бруто надворешниот долг главно се должи на понискиот приватен долг, а намалување ...

Повеќе »

Населението во Македонија се намалува – на крај нема кој и да работи во државава

Квартален пад на активното население се регистрира веќе четири тромесечија по ред. „Во првите три месеци понудата на работна сила се намали за 1,4%, што претставува натамошно продлабочување на негативната годишна динамика присутна во претходните три квартали”, пишува во последниот извештај на НБМ. Во првите три месеци од минатата година ...

Повеќе »

Почнува изградбата на гасоводот на делницата Штип-Неготино

Почетокот на изградбата на магистралниот гасовод на делницата Штип – Неготино ќе биде означен денеска. Како што информираат од Акционерско друштво за вршење енергетски дејности „Македонски енергетски ресурси“ Скопје во државна сопственост, изградбата на делницата Штип – Неготино е втор дел од Проектот за изградба на Националниот гасоводен систем во Република Македонија.

Повеќе »

Денес нова расправа за ребаланс на буџетот за 2016 година

  Со ребалансот, по кој почнува расправа во собраниската Комисија за финансирање и буџет, се предлага обезбедување дополнителни 36,4 милиони евра за целосно обесштетување на поплавените. Приходите во Буџетот се непроменети и остануваат на ниво на проекцијата од 174.291 милион денари. Расходите се зголемуваат од 195.472 милиони денари на 197.410 ...

Повеќе »

Лозарите во Македонија повторно се изиграни!

На 25 овој месец беше постигнат договор меѓу претставниците на винарските визби и „претставниците” на лозарите, во посредство со локалните власти- на кој беше договорено откупната цена на доминантните сорти грозје во нашето лозарство да изнесува кратошија 13 денари и смедеревка 11 денари. Овие откупни цени, како и откупните цени ...

Повеќе »

Скапите “италијански” чевли ги прават експлоатирани работници во Македонија и источна Европа

Ова шокантно истражување на “Guardian” вели дека работниците кои ги изработуваат брендовите од висока класа кои се носат во Британија, всушност работат за екстремно мали плати во крајно очајни услови… Во статијата на Guardian е наведено дека купувачите се наведени да веруваат дека скапите чевли што ги купуваат во луксузните ...

Повеќе »

Британска компанија го купува „Скопје сити мол“

Британската компанија „Хајстед лимитед“ ја купува македонската компанија „Балфин МК“ во чија сопственост е најсовремениот трговскиот центар во Македонија „Скопје сити мол“, дознава еМагазин. Според најавите, британската компанија која се занимава со инвестирање во недвижности ќе го преземе трговскиот центар по пат на стекнување на удел во „Балфин МК“. „Балфин ...

Повеќе »

Наместо да расте, опаѓа потрошувачката на природен гас

Вкупниот увоз на гас во првите шест месеци годинава изнесува 31,8 милиони евра што претставува пад од 35,6 отсто споредено со првите шест месеци минатата година кога сме увезле гас во вредност од 49,4 милиони евра, покажуваат податоците за трговска размена кои ги објави Народната банка. Според анализите, намалувањето на ...

Повеќе »

Струшки вечери на поезијата најавени со расправии

Венцоносецот Маргарет Атвуд, 32 поети од 30 земји, што значи најмногу досега, бројни поетски читања во Струга, но и во Охрид, Битола, Ресен, на Матка, под Камениот Мост во Скопје, промоции, книжевни дебати, дијалог на културите. Вака е најавена Новата ера на Струшки вечери на поезијата, македонскиот културен бренд чие ...

Повеќе »

Горивата поскапуваат за 2 денари

Бензините и дизел горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за два денари за литар, објави денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно најновата одлука, ЕУРОСУПЕР 95 ќе се продава по цена од 61,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР 98 за 63,5 денари за литар, а цената на ЕУРОДИЗЕЛ ќе биде 48 денари за ...

Повеќе »

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Македонија

Кредитниот рејтинг на Македонија падна од ББ+ на ББ според последниот извештај на кредитната агенција „Фич“ презентиран вчера, петок.  „Фич“ забележува дека политичката криза која започнува по обвинувањата за висока корупција кај власта од минатата година, а кои, според нив ги потврдуваат недостатоците во стандардите за добро владеење, се една ...

Повеќе »

Платите на светските претседатели

Πo нeĸoлĸy мeceци ќe cтaнe jacнo, ĸoj ќe гo пpeзeмe ĸopмилoтo нa CAД пo пpeтceдaтeлoт Бapaĸ Oбaмa, ĸoj пoминa двa пocлeдoвaтeлни мaндaти нa фyнĸциjaтa. Зa нeгoвoтo мecтo ce бopaт пopaнeшнaтa пpвa дaмa Xилapи Kлинтoн и милиjapдepoт Дoнaлд Tpaмп. Oнoj ĸoj пoбeди нa избopитe нa 8 нoeмвpи ocвeн дeĸa ќe cтaнe ...

Повеќе »

Отсега со македонски пасош ќе можете да работите во Норвешка, Шведска и Германија

Македонците со македонски пасош можат да работат во Норвешка, Шведска и Германија. Со посета на сајтот, ec.europa.eu/eures, можете да најдете вработување на еден од огласите кои се објавени. За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат со работодавецот. Според претставникот на Шведската амбасада ...

Повеќе »

ЕУ сака слободна трговија со Азија

Сите 29 земји-членки на Европската унија дадоа „зелено светло“ за отворање на преговорите со Индонезија за договорот за слободна трговија. „ЕУ и Индонезија претставуваат огромен пазар од 750 милиони потрошувачи. Овие преговори се клучни за ослободување на синергија меѓу нашите економии“, се наведува во заедничкото соопштение на европската комесарка за ...

Повеќе »

Реглинг: Грција ќе може да се врати на пазарите од следната година

Грција ќе може да се врати на пазарите за хартиите од вредност во 2017 година и да ги финансира од нив потребите за 2018 година, изјави директорот на Европскиот стабилизациски механизам Клаус Реглинг во интервју за Блумберг, јави АНА-МПА. Реглинг нагласи дека примерот на другите земји, кои ја исполниле антикризната ...

Повеќе »
Close
Advertisment ad adsense adlogger