Економија – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Од полноќ нови цени на горивата

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за еден денар по литар, а цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство се зголемува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените ...

Повеќе »

Протестите во Иран ја зголемија цената на нафтата

По антивладините протести во Иран, цените на нафтата на меѓународните пазари вчера пораснаа. На лондонскиот пазар цената за барел порасна 43 центи, на 67 долари, а на американскиот пазар цената за еден барел порасна 49 центи, на 60,87 долари. „Изненадува тоа што цените и понатаму се на повисоко ниво и дека ...

Повеќе »

Над 1,8 милиони платежни картички се користат во Македонија

Над 1,8 милиони платежни картички користат граѓаните во Македонија. На најголемиот дел корисници се физичките лица, а од брендовите најзастепен е „Виза“. Податоците на Народната банка на Република Македонија покажуваат дека вкупно има издадено 1.862.240 платежни картички од кои физичките лица користат 1.830.948, а правните лица 31.292 картички. За разлика ...

Повеќе »

Бочварски: Надмината кризата во штипскиот буџет

По два месеца од функционирањето на новата локална власт, состојбата со штипскиот буџет се стабилизира. „Повеќе нема проблеми со исплатата на платите за вработените во општините, а таква била состојбата и во јавните претпријатија Исар и Стипион“, вели штипскиот градоначалник, Благој Бочварски. Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

Повеќе »

Тевдовски: Акцизата за дизелот нема да предизвика зголемување на цените

Министерот за финансии, Драган Тевдовски не очекува зголемувањето на акцизата за дизел горивото што стапи на сила од 1 јануари годинава да предизвика придивижување на цените на останатите продукти повисоки од веќе предвидените од Министерството. „Министерството за финансии веќе соопшти дека очекувањата за движење на инфлацијата се 1,7 проценти и ...

Повеќе »

Грција на чекор од излезот од економската криза

Грција е на прагот да излезе од долгогодишната економска криза – оценува германската новинска агенција ДПА. Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој дојде на власт во 2015 година како противник на мерките на штедење и можеше да предизвика крах на Еврозонта, сега може да се покаже како човекот кој ќе ги ...

Повеќе »

Од понеделник нов начин на пресметување и плаќање на персоналниот данок

Од 1 јануари 2018 година  согласно измените и дополнувањата на Законот за персоналниот данок на доход се воведува нова процедура за пресметување и плаќање на обврските за персонален данок на доход, односно пресметувањето на данокот ќе се врши со поднесување на Електронска пресметка за приход и данок (е-ППД) до Управата ...

Повеќе »

Извршителите нема да блокираат сметки на приматели на социјална помош

Министерството за труд и социјална политика и Комората на извршители на Македонија денеска потпишаа меморандум со кој извршителите се обврзуваат да не ги блокираат сметките на лицата приматели на социјална помош. „Потпишувањето на меморандум со Комората на извршители е со единствена цел, да ги заштитиме правата на лицата кои се ...

Повеќе »

Општина Гостивар се’ уште е без буџет за 2018

И на денешната седница на советот на Општина Гостивар не се донесе буџетот за 2018 година. Советниците од Алијансата за Албанците обвинија дека буџетот не бил донесен затоа што советниците од ДУИ и СДСМ воопшто не се појавиле на  закажана седница на Советот, на која на дневен ред бил ставен ...

Повеќе »

Во Прилеп презентиран отворениот повик за млади истражувачи на Фондот за иновации и технолошки развој

Во големата сала на Општина Прилеп во присуство на професори и ученици од прилепските учлишта преставниците на Фондот за иновации и технолшки развој го преставија јавниот повик во соработка со Министерството за образование „Предизвик за млади истражувачи“. Присутните беа запознати со деталите на овој пилот проект на двете државни институции. ...

Повеќе »

Проектот „Купи куќа, купи стан“ ќе продолжи и во 2018 година

Проектот за субвенционирање станбен кредит или познат како „Купи куќа, купи стан“ ќе продолжи и в година. Владата денеска на седница го разгледа и го усвои извештајот за спроведување на Законот за субвенционирање станбен кредит со предлог-одлука за времетраењето на јавниот повик и бројот на јавни повици за пријавување граѓани ...

Повеќе »

Изгласан буџетот на Општина Прилеп за 2018 година и избран Кире Спиркоски за командир на ПС Прилеп

Со гласовите на мнозинството на СДСМ, а без присуство на опозиционите советници на ВМРО ДПМНЕ, кои ја напуштија собраниската сала, Советот на Општина Прилеп на денешната 6-та седница во новиот состав го усвои предлог буџетот за 2018-та година во износ од 1 милијарда 135 милиони и 906 илјади денари, како ...

Повеќе »

Заев: Откупот се одвива добро, да се стимулира побарувачката и да се стабилизира Тутунскиот Комбинат

Откупот на тутунот во земјава се одвива во најдбар ред и досега е постигната откупна цена од 209,5 денари за килограм а со субвенциите тоа би биле 269 денари или 4,40 евра за килограм – изјави при денешната посета на прилепскиот  Тутунски Комбинат, премиерот Зоран Заев. Потврди дека со измените ...

Повеќе »

НБРМ издаде ковани пари за колекционерски цели

Народната банка на Република Македонија пушти во оптек ковани пари за колекционерски цели „Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија“, „Тркало на среќата“, „Јарец“ и „Водолија“ од серијата „Хороскопски знаци“. Кованата пара „Вера, Надеж, Љубов и мајка им Софија“  на аверсот, во централниот дел на монетата се прикажани слики на ...

Повеќе »

Вработените во три државни инспекторати пред штрајк оти два месеца немаат земено плата

Нема кој да им ја потпише платата на вработените во три државни инспекторати. Вршителите на должноста директор на Државниот градежен инспекторат, на Државниот комунален инспекторат и на Државниот пазариштен инспекторат на локалните избори беа избрани за градоначалници, со што автоматски им прекина директорската функција, а Владата, иако од изборите поминаа ...

Повеќе »