Електромобил за лица во ортопедска количка (Видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Електромобил за лица во ортопедска количка (Видео)

„Кенгуру“ е електричен автомобил, специјално направен за лица кои се движат со помош на ортопедска количка.

Возилото за еден патник е осмислено и патентирано од двајца возачи кои и самите имале потреба од истото ­ адвокатката од Тексас, Стејси Зоерн и унгарскиот иноватор Истван Кисарослаки. Направено е така што може да собере една количка и да се користи за кратки релации, односно за растојанија од најмногу 100 километри.

Електромобилот се движи со помош на два дво­киловатни мотора, а нивното полнење трае осум часа.

Би те интересирало и

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...