Ердоган: Америка не може да се нарече цивилизирана држава – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ердоган: Америка не може да се нарече цивилизирана држава

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, остро ги критикуваше САД поради, како што вели, недемократските обвинувања против неговите телохранители.

Тие се обвинети поради тепачка со демонстрантите за време на посетата на Ердоган на Вашингтон во мај.

„Велат дека САД се колевка на демократијата. Тоа не може да биде вистина. Тоа не може да биде демократија“, рекол Ердоган во својот говор во Истанбул, додавајќи дека Америка не може да се нарече цивилизирана држава.

Ердоган претходно нагласи дека обвиненијата не се обврзувачки за Анкара.

Тепачката меѓу телохранителите на Ердоган и курдските демонстранти кои биле против неговата посета на Вашингтон дополнително ги заладија односите меѓу Турција и САД.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...