ЕУ и САД против забрана за внесување лаптопи и таблети во авионите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ЕУ и САД против забрана за внесување лаптопи и таблети во авионите

ЕУ и САД се изјаснија против воведувањето забрана за внесување на лаптоп компјутери и таблети на авионските летови од Европа кон Америка – соопштија дипломатски извори од Брисел. Разговорите на кои главна тема биле заканите во патничкиот авионски сообраќај, биле одржани во седиштето на ЕУ во Брисел, и на нив и двете страни се согласиле дека треба да продолжи спроведувањето на сегашните безбедносни мерки.

Американската страна, претходно, најавуваше дека ќе бара забраната што важи за внесување на лапатопи и таблети во авионите кои полетуваат од осум муслимански земји кон САД, да се прошири и на државаите од Унијата. Вашингтон во март годинава воведе забрана за внесување лаптоп компјутери и таблети, односно електронска опрема поголема од мобилни телефони, во авионите на летовите од Турција, Мароко, Јордан, Египет, Обединетите Арапски Емирати, Катар, Саудиска Арабија и Кувајт кон САД, поради стравот дека во нив би можеле да биде поставена бомба или експлозивна направа која не може да ја детектираат контролните уреди.

Набргу потоа, слична мерка воведе и Велика Британија за авионските летови од шест муслимански земји.

Средбата во Брисел била организирана на барање на ЕУ.

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...