Последни вести

Белка и Стрелка – првите жители од Земјата кои се вратија од вселената

„Команданти“ на мисијата биле кучињата Белка и Стрелка, а покрај нив во капсулата биле два стаорци, 40 глувци и бројни билки. Цел на летот било истражувањето на влијанието на вселенските фактори врз животните и другите организми за да се обезбеди безбеден престој на луѓето во вселената и враќање на Земјата. Тие ...

Повеќе »

Љубовта го поттикнува развојот на мозокот

Грижата, која мајката по породувањето ја покажува кон своето новороденче го стимулира и јакне развојот на мозокот на бебето. Нејзиното постојано присуство, внимание и љубов позитивно влијаат врз растот на мозочните клетки, создавањето неврони и зголемувањето на интелигенцијата, тврдат американските научници од Универзитетот во Њујорк. „Природната и раната поврзаност, која ...

Повеќе »

Цукерберг си зема двомесечен одмор за раѓањето на неговата втора ќерка

Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Цукерберг, си зеде двомесечен одмор за раѓањето на својата втора ќерка – пренесе ТАСС. „Нашата втора ќерка наскоро ќе се појави на свет и планирам повторно (како и при раѓањето на првата) да си земам одмор од два месеца“, напиша тој на својот профил. ...

Повеќе »

„А а а а многу добра песна“ нов хит на Ајтунс

Делото насловено „А а а а многу добра песна“ станува се’ попопуларно меѓу корисниците на Ајтунс, а она што го разликува од останатите е тоа што се работи за десет минути целосна тишина. Станува збор за замисла на Самир Мезрахи, која на овој начин сакал да го реши „проблемот“ што го ...

Повеќе »

Најефикасен начин за будење без кафе

Ако се обидувате да ја решите утринската поспаност со помош на кафе, а сепак не успева баш, можеби би требало да размислите за други алтернативи кои ќе додадат свежина во вашиот работен ден. Всушност, не Ви треба кафе за целосно да се расоните. За почеток, доволна е светлината. Доколку немате ...

Повеќе »

„Форбс“ објави листа на најплатени актерки

  На прво место на листата со најплатени актерки според магазинот „Форбс“ е 28 годишната Ема Стоун, која во текот на изминатите 12 месеци заработила 26 милиони долари. Најголем дел од нив за улогата во оскаровскиот „Ла ла ленд“. Таа неодамна зборуваше за нееднаквоста на платите во Холивуд, тврдејќи дека ...

Повеќе »

Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 години врска

Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат е конечно. – Хелен неколку месеци живееше одвоено од Метју. Имаа трновита врска со многу подеми и падови. Останаа колку што можеа подолго заедно поради нивната ќерк ...

Повеќе »

Вежби за кои ви е потребен само пешкир (Видео)

Ако вежбате дома или пак имате во план да почнете да го правите тоа, веројатно сте во потрага по вежби кои би можеле да ги правите без купување на дополнителна опрема. Во видеото во прилог можете да погледнете како да изведувате токму такви вежби. Во случајов, потребна ви е единствено ...

Повеќе »

Синди Крафорд ги отвори вратите на својот раскошен дом (Видео)

Супер-моделот Синди Крафорд ги отвори вратите на својот раскошен дом во Малибу, специјално за модната библија „Вог“. Пред нивната екипа откри и детали за приватниот живот, но и за долгогодишната успешна кариера на модните писти. Крафорд во видеото за „Вог“ одговара на 73 куси прашања. Во еден дел од снимањето, ...

Повеќе »

Никол Кидман се збогуваше со ботоксот

Oскаровката Никол Кидман никогаш не криела дека нема никаков проблем со правење на естетски корекции.  Но една од интервенциите ја ставила во незгодна ситуација. Станува збор за ботоксот со кој славната глумица наводно завршила засекогаш. Во едно неодамнешно интервју за американска телевизија, отворено зборувала за тоа зошто повеќе никогаш не ...

Повеќе »

Крадец влегол во погрешен дом – таму го чекал боксер

Професионалниот боксер, Крег Кенеди си спиел мирно во својот дом во Троубриџ, Англија, кога внатре влегол крадецот, Дејвид Ларџ. Освен спортистот, во куќата се наоѓале уште неговата пријателка и шестмесечниот син. Околу 5:30 наутро, семејството се разбудило од чуден шум и Крег Кенеди веднаш отишол да види што се случува. ...

Повеќе »

Примамливи професии кои се штетни по здравјето

Секое работно место си има свои предности, но и свои маани. Што би рекле старите, секоја планина, своја тежина. Ви претставуваме листа на професии кои само навидум изгледаат привлечни. Всушност, тоа се стресни професии кои можат да го уништат здравјето на работникот. Банкари Филмовите како “Волкот од Волстрит“ ги покажуваат ...

Повеќе »

Системите за безбедност – бенефит или зголемена шанса за несреќа?!

Истражувањата покажуваат дека користа од системите за безбедност во автомобилите не е толку голема, колку што е претставена, сметаат експертите. Ако вашиот автомобил може сам да сопре да се движи во екстремна ситуација, да ги контролира „слепите“ зони и да го следи движењето на другите возила при минување низ раскрсница, ...

Повеќе »

Шахот – моќна алатка за развивање на мозокот

Шахот е ценета игра и пријатен начин да се помине времето во многу делови од светот. Постојат натпреварувачки тврдења за неговото потекло од Индија, Кина и Персија, но општата согласност е дека играта е најмалку 1.300 години стара, а нејзината модерна верзија може да се проследни наназад до јужна Европа ...

Повеќе »

Гугл со нови методи на информирање при непогоди

Гугл воведува нов „сигнал за тревога“ во случај на природна непогода, терористички напад и други кризни и вонредни состојби на кои би можело да бидеме изложени. Доколку во таква ситуација, корисниците на пребарувачот побараат информации за настанот, на самиот почеток од дадените резултати ќе се појави и итно предупредување. Тоа ...

Повеќе »
Close