Последни вести

Дали филмот што се снимаше 30 години заслужува оскар?

Мартин Скорсезе скоро 30 години работеше на филмот „Silence“, кој конечно го доживеа својот трејлер, но и датумот кога ќе го погледнеме во кино салите ширум светот. Приказната е сместена во 17 век и раскажува за двајца свештеници, кои се следбеници на Исус, Ендрју Гарфилд и Адам Драјвер. Тие поминуваат ...

Повеќе »

Wizard Of Oz: Emerald City прв трејлер – темната верзија на Оз

The Wizard Of Oz литературниот серијал низ годините доживеа безброј филмски и ТВ адаптации, спин оф верзии и римејк верзии. Секако ниту една од нив не може да се мери со класиката The Wizard of Oz од 1939-та година, но следната година, на малите екрани ќе пристигне и Emerald City. ...

Повеќе »

Замисли си број од 1 -20 и погледни каква е твојата среќа денес

За да дознаете каквa е вaшата среќа денес, замислете си еден број од 1 до 20, а потоа погледнете што пишува за него. Број 1: Одлично здравје – најубавото од сè Број 2: Имате најверни пријатели на светот – тие се секогаш до вас! Број 3: Нови бенефиции за дома ...

Повеќе »

Стивен Хокинг: Има уште илјада години живот на Земјата

Генијалецот, Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на вселената и напорите да ги насичи кон барање на нова средина за живеење, бидејќи како што рекол „нашата планета ни остана многу малку време“. Хокинг смета дека на луѓето ќе им биде тешко да живееат ...

Повеќе »

Новата лимузина за Доналд Трамп

Спецификации за техничките податоци за возилото сосема разбирливо нема, но на интернет просторот ума интересни информации. Шпионските фотографии кои ја покажуваат новата лимузина на претседателот на САД за време на тестовите, веќе даваат појасна слика за возилото на Трамп. Неодамна протекоа првите фотки со многу, а сега некои портали понудија ...

Повеќе »

Девојка која ги има прошетано сите земји во светот

Името и’ е Касандра Де Пекол, а наскоро ќе стане првата девојка што пропатувала низ сите 196 држави во светот, и тоа на свои 27 години! Патешествието, кое таа го нарекува „Експедиција 196″ започнало во јули 2015 година, а веќе има поминато 181 држава. До завршувањето на експедицијата има 40 ...

Повеќе »

Дали сме зависни од стрес?

Работата може да предизвика болест. Но, исто и преголемите лични очекувања, произлегува од најнова студија.Позната ли ви е оваа сцена? Наутро во метро или во автобус на пат кон работното место – избројте колкумина патници со наведната глава го имаат приковано погледот кон смартфонот. И? Да, точно, најголем дел од ...

Повеќе »

Совети за тоа како побрзо да се збогатите

Ако размислувате за милионерите, тогаш сигурно пред вас имате слика на богат банкар од Вол Стрит или ексцентричен шеик кој купува луксузни авиони и јахти. Приказните на богатите луѓе кои започнале со свои мали бизниси, а направиле царства се многу реални. Бројот на светските милионери во последните 10 години е речиси ...

Повеќе »

Кои се најпаметни хороскопски знаци ?

Близнаци – Многу се интелегенти па од таму произлегува нивната духовитост. Од таа причина секогаш се опкружени со луѓе со кои сакаат да водат конструктивни разговори, а во љубовта бараат интелегентен партнер со кој ќе можат да зборуваат за се и сешто, бидејќи празните приказни не ги исполнуваат. Скорпија – ...

Повеќе »

Зошто вашиот глас не е таков каков што вие го слушате

Веројатно многу пати сте го слушнале вашиот глас на некоја снимка и сте се зачудиле, мислејќи дека на другите им звучите различно. Меѓутоа, другите луѓе ве слушаат исто така како што вие се слушате на снимката, овој трик се случува поради начинот на кој звуците патуваат до нашето внатрешно уво. Секој ...

Повеќе »

Кој и колку лесно можат да ве извадат од кожа по хороскопските знаци

Сите ние знаеме понекогаш дури и без причина да се налутиме и да бидеме нервозни со часови. Некои од нас знаат да простат брзо и да заборават на тоа што се случило, но затоа други пак, долго време се сеќаваат и на секоја мала ситница која ги навредила, па ништо ...

Повеќе »

Се за храна: 9 лесни и посни рецепти со компири

Не еден, туку 9 посни рецепти со компири за сите гурмани! Лепчиња, пита, ќофтиња и прилози со компири приготвени од вредните раце на авторите на Сѐ за храна. Кој рецепт да го изберете, нема да погрешите. А ако ви допаѓа изборот на рецепти, споделете го вашите пријатели. Посни лепчиња со ...

Повеќе »

5 најтоп плажи на Лефкада

Лефкада е остров во Јонското Море, еден од најголемите што ѝ припаѓаат на Грција. Островот е поврзан со копното со автопат и висечки мост, а е најпознат во светот по прекрасните плажи од кои застанува здивот. Лефкада е прилично голем остров. Вкупната површина на островот изнесува 336 километри квадратни. Највисоката ...

Повеќе »

Дали вашето дете е нарцис?

Нарцизмот е особина на личноста, која се одлукува со преувеличување на претставата за сопствената вредност и желбата другите да ја препознаат таа супериорност. Во екстремни случаи тоа е психијатриска дијагноза, но повеќето од нас се на скалата на „секојдневниот нарцизам“. Интензитетот на нечија нарцисоидност зависи подеднакво од гените и од други ...

Повеќе »

ЕКСПЕРИМЕНТ ОД СТУДЕНТИ ПО МЕДИЦИНА ЈА ПОКАЖУВА ШТЕТАТА ОД ПУШЕЊЕТО

Непрофитната американска медицинска организација „MEDspiration“ неодамна објави вознемирувачко видео кое покажува каков ефект имаат само 20 испушени цигари на нашите бели дробови. Во објавата напишале „Еве зошто една цигара ве чини 11 минути живот“. Експертите пресметале колку точно цигарите ни го скратуваат животот, пишува „Independent“. Основајќи го своето истражување на ...

Повеќе »
Close