Живот – Page 20 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

„Дубиоза колектив“ е најбараниот бенд на „Еуросоник“ во Холандија (Видео)

Новата година на „Дубиоза колектив“ им носи сериозни глобални успеси, судејќи по реакциите на бројните фестивалски агенти собрани сите на неодамна одржаниот музички фестивал „Еуросоник Нордерслаг“ (Eurosonic Noorderslag) во Гронинген, Холандија. Според гласањата на промоторите, здружени преку програмите „ЕТЕП“ (Европска програма за рамена на талени – European Talent Exchange Programme) ...

Повеќе »

АББА заедно на отворање ресторан

Членовите на култната шведска поп четворка АББА се собраа во среда вечер за да присуствуваат на отворање на еден ресторан инспириран од мјузиклот „Мама миа“, а медиумите оценуваат дека станува збор за ретко заедничко појавување на музичарите по распадот на групата, пренесува SkyNews. Бени Андерсон, Агнета Фалтског и Ани-Фрид Лингстад ...

Повеќе »

Марјана само по гаќички среде Скопје

Таа знае дека има одлични нозе, но и тие околу неа. Па така кога некој ја ангажира Марјана Станојковска во рекламна кампања нејзините нозе се во прв план. Така беше и деновиве кога водителката и модел позираше за еден моден бренд. Среде Сити мол надолу само по гаќички во беж ...

Повеќе »

50 години страдал од мигрени, се излекувал откако си ставил пирс (Фото)

Седумдесет и деветгодишниот пензионер, Колин Симен од Велика Британија станал сензација на интернет, откако открил како се излекувал од силните мигренозни болки кои траеле 50 години. Секојдневните силни главоболки почнале да се јавуваат после 30-от роденден на Колин. Тој одел на доктор, добивал разни таблети против болки, одел на сите ...

Повеќе »

Волшебно видео: Предвремено родени близначиња се држат за раце

Видео кое ја стоплува душата за кратк време е прегледано илјадници пати. Се работи за предвремено родените близачиња Кристина и Кристијан, кои станаа хит на интернет откако нивните родители објавија видео во кое тие се држат за раце. Тие се родиле во австралиската државс Викторија, единаесет недели порано од предвиденото.

Повеќе »

Декември 2015 – најтопол месец во последните 136 години

Минатата 2015 била далеку најтопла откако се објавува мерењето на температурите од крајот на 19 век – соопшти Американската агенција за океан и атмосфера. Според ова, просечната температура на копното и морето во целата 2015 година, изнесувала 0,9 степени Целзјусови над просекот за 20 век. Претходниот рекорд, забележен во 2014 ...

Повеќе »

Реакции на геј мажи кога допираат вагина за првпат (Видео)

На социјалните мрежи кружи снимка од експеримент во кој четворица мажи со хомосексуална ориентација за првпат допираат вагина. Мажите биле потресени. Се фаќаат за глава, прашуваат дали местото е депилирано… Ваков експеримент претходн беше направен со лезбејки, кои имаа задача за првпат со рака држат пенис.

Повеќе »

Галерија: Уличен артист ги претвора во уметност старите згради ширум светот

Францускиот артист Џулиен Маланд кој е познат и како „Seth Globepainter“, создава колоритна улична уметност насекаде низ светот. Неговите поголеми уметнички креации и мурали обично покажуваат деца и содржат многу бои. Маланд е активен уште од пред дваесетина години и досега издал 2 книги за своите патувања и својата уметност. ...

Повеќе »

Падна мрежата на Твитер на глобално ниво

Микроблогерскиот сервис Твитер не е во функција. На веб-страницата е соопштено дека сервисот има технички проблеми, но се додава дека наскоро ќе се решат. Погодени се и веб-сервисот и верзијата за мобилни уреди. Проблемот очигледно е глобален, зашто информации дека Твитер е недостапен доаѓаат од Холандија, Обединетите Арапски Емирати, САД ...

Повеќе »

Деведесетиот роденден на кралицата Елизабета ќе се слави како „народна веселба“

Јубилејниот 90-тти роденден на британската кралица Елизабета ќе се одбележи како „народна веселба“ на улиците на Лондин и низ целата земја, воопшто. Главната „народна забава“ во чест на родендентот ќе се одржи на 12 јуни на централниот лондонски булевар Мол, што води од плоштадот Трафалгар кон Бакингамската Палата, службената резиденција ...

Повеќе »

Познат водител и актер ќе се жени по трет пат

Познатиот српски водител и актер, Драган Маринковиќ Маца, објави дека ќе се жени по трет пат. Тој со новата девојка со која е во врска, наскоро ќе стапне на лудиот камен. „Се женам наскоро, ако даде Господ. Планирам да го проширам семејството“, изјавил Маринковиќ. Инаку, тој зад себе има два ...

Повеќе »

Актерите од култната серија “Friends” се враќаат на големото платно

Имено, Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Лиса Кидроу, Мет Лебланк, Метју Пери и Дејвид Швимер ќе бидат дел од специјална емисија на NBC каналот, на 21. февруари. Двочасновната специјална емисија е во чест на режисерот Џејмс Буроус. Иако NBC се уверени дека сите ѕвезди ќе се појават за специјалната емисија, не ...

Повеќе »

Петиција во Италија: Господе, врати ни го Дејвид Боуви

Не можејќи да се помири со смртта на музичката ѕвезда, Дејвид Боуви, италијанката Андреа Натела решила да покрене „петиција со која ќе биде побарано од Господ“ да го врати пејачот меѓу живите. – Писмо до Господ. Кажете НЕ на смртта на Дејвид Боуви – се вели ообразложение на „петицијата“ на ...

Повеќе »

Недостасуваат уште 1.000 евра за лекувањето на Јоце во Москва

После сите 7 успешно поминати третмани во Клиниката во Москва, ни остана уште последниот 8-ми третман. Јоце стои поцврсто,поисправено,посамостојно и со поголема самодоверба. Чекори полека со помош на дубак и мојата мајка придржувајќи го. Затоа ве замолувам од се срце да ни излезете во пресрет и да ни помогнете ,Јоце ...

Повеќе »

НИЕ ИСЕЛЕНИТЕ #Каракамишева #Иселените #Петровски #Геноцид

Токму пред Божиќ, професорката Каркамишева на прекрасен начин им ги честита празниците на сите Македонци и Македонки чии деца заминале во странство, на целокупната Македонска дијаспора и на сите оние кои наместо да седат на семејната трпеза со своето семејство, Божиќ го поминаа како обичен работен ден во некоја странска ...

Повеќе »