Последни вести

Каква изборна кампања не чека

избори-гласање-19

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

Стивен Хокинг: Има уште илјада години живот на Земјата

%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%b5%d0%bd-%d1%85%d0%be%d0%ba%d0%b8%d0%bd%d0%b3

Генијалецот, Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на вселената и напорите да ги насичи кон барање на нова средина за живеење, бидејќи како што рекол „нашата планета ни остана многу малку време“. Хокинг смета дека на луѓето ќе им биде тешко да живееат ...

Повеќе »

Новата лимузина за Доналд Трамп

novata-kola-na-tramp

Спецификации за техничките податоци за возилото сосема разбирливо нема, но на интернет просторот ума интересни информации. Шпионските фотографии кои ја покажуваат новата лимузина на претседателот на САД за време на тестовите, веќе даваат појасна слика за возилото на Трамп. Неодамна протекоа првите фотки со многу, а сега некои портали понудија ...

Повеќе »

Девојка која ги има прошетано сите земји во светот

devojceto-so-seta-po-svetot

Името и’ е Касандра Де Пекол, а наскоро ќе стане првата девојка што пропатувала низ сите 196 држави во светот, и тоа на свои 27 години! Патешествието, кое таа го нарекува „Експедиција 196″ започнало во јули 2015 година, а веќе има поминато 181 држава. До завршувањето на експедицијата има 40 ...

Повеќе »

Дали сме зависни од стрес?

stres

Работата може да предизвика болест. Но, исто и преголемите лични очекувања, произлегува од најнова студија.Позната ли ви е оваа сцена? Наутро во метро или во автобус на пат кон работното место – избројте колкумина патници со наведната глава го имаат приковано погледот кон смартфонот. И? Да, точно, најголем дел од ...

Повеќе »

Совети за тоа како побрзо да се збогатите

strast-paricki

Ако размислувате за милионерите, тогаш сигурно пред вас имате слика на богат банкар од Вол Стрит или ексцентричен шеик кој купува луксузни авиони и јахти. Приказните на богатите луѓе кои започнале со свои мали бизниси, а направиле царства се многу реални. Бројот на светските милионери во последните 10 години е речиси ...

Повеќе »

Кои се најпаметни хороскопски знаци ?

horoskop (1)

Близнаци – Многу се интелегенти па од таму произлегува нивната духовитост. Од таа причина секогаш се опкружени со луѓе со кои сакаат да водат конструктивни разговори, а во љубовта бараат интелегентен партнер со кој ќе можат да зборуваат за се и сешто, бидејќи празните приказни не ги исполнуваат. Скорпија – ...

Повеќе »

Зошто вашиот глас не е таков каков што вие го слушате

slusane svoj glas

Веројатно многу пати сте го слушнале вашиот глас на некоја снимка и сте се зачудиле, мислејќи дека на другите им звучите различно. Меѓутоа, другите луѓе ве слушаат исто така како што вие се слушате на снимката, овој трик се случува поради начинот на кој звуците патуваат до нашето внатрешно уво. Секој ...

Повеќе »

Кој и колку лесно можат да ве извадат од кожа по хороскопските знаци

Mad fight of business people

Сите ние знаеме понекогаш дури и без причина да се налутиме и да бидеме нервозни со часови. Некои од нас знаат да простат брзо и да заборават на тоа што се случило, но затоа други пак, долго време се сеќаваат и на секоја мала ситница која ги навредила, па ништо ...

Повеќе »

Се за храна: 9 лесни и посни рецепти со компири

posni-recepti-so-kompiri

Не еден, туку 9 посни рецепти со компири за сите гурмани! Лепчиња, пита, ќофтиња и прилози со компири приготвени од вредните раце на авторите на Сѐ за храна. Кој рецепт да го изберете, нема да погрешите. А ако ви допаѓа изборот на рецепти, споделете го вашите пријатели. Посни лепчиња со ...

Повеќе »

5 најтоп плажи на Лефкада

Lefkada-Greece-beckreisen1

Лефкада е остров во Јонското Море, еден од најголемите што ѝ припаѓаат на Грција. Островот е поврзан со копното со автопат и висечки мост, а е најпознат во светот по прекрасните плажи од кои застанува здивот. Лефкада е прилично голем остров. Вкупната површина на островот изнесува 336 километри квадратни. Највисоката ...

Повеќе »

Дали вашето дете е нарцис?

dete narcis

Нарцизмот е особина на личноста, која се одлукува со преувеличување на претставата за сопствената вредност и желбата другите да ја препознаат таа супериорност. Во екстремни случаи тоа е психијатриска дијагноза, но повеќето од нас се на скалата на „секојдневниот нарцизам“. Интензитетот на нечија нарцисоидност зависи подеднакво од гените и од други ...

Повеќе »

ЕКСПЕРИМЕНТ ОД СТУДЕНТИ ПО МЕДИЦИНА ЈА ПОКАЖУВА ШТЕТАТА ОД ПУШЕЊЕТО

pusenje

Непрофитната американска медицинска организација „MEDspiration“ неодамна објави вознемирувачко видео кое покажува каков ефект имаат само 20 испушени цигари на нашите бели дробови. Во објавата напишале „Еве зошто една цигара ве чини 11 минути живот“. Експертите пресметале колку точно цигарите ни го скратуваат животот, пишува „Independent“. Основајќи го своето истражување на ...

Повеќе »

За хидратација на кожата

za-hidratacija-na-kozata

За хидратација на кожата пробајте ги следниве лесни и брзи рецепти. Ефектот е веднаш видлив. Пилинг: 2 супени лажици мед (медот ја затегнува и хидратира кожата, но исто така помага за намалување на црвенилата на кожата);сок од еден лимон (извор на витамин Ц кој помага за осветлување на кожата и ...

Повеќе »

СЕ ПАДНА ЏЕКПОТОТ НА ЕВРОМИЛИОНС: 23.8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА 22 ДОБИТНИЦИ, СИТЕ ШОФЕРИ!

EuroMillions_tickets

Возачи на автобус од Ирска заедно добиле џекпот на Еуромилионс во петокот и овој понеделник не се појавиле на работа, туку се уште се обидувале да се соземат од шокот, пишува Мирор. Гарет Квин, подрачен директор на локалниот јавен превозник Даблин бас, открива дека ниту еден од 22 вработени шофери ...

Повеќе »
Close