Последни вести

Осум најголеми заблуди на пушачите

Дури и тие кои се обидуваат да ги остават цигарите по своја волја, пушачите повторно почнуваат да пушат само затоа што не ги сфатиле заблудите кои им се наметнати преку филмовите, музиката, стереотипите и општеството, укажува Миленко Петронијевиќ, поранешен пушач, терапевт во Центарот за одвикнување од пушење Ален Кар. Основните ...

Повеќе »

Две панди пристигнаа од Кина во берлинската зоолошката градина

Транспортен авион пристигна денеска од Кина за Германија со две панди, кои ќе бидат сместени во зоолошката градина во Берлин – јави ДПА. Минг Минг и Џијао Квинг биле растени во одгледувачницата за панди во Чинду. Пандите отпатуваа од југозападниот кинески град со авион во посебни ќелии. За време на ...

Повеќе »

Дрога, бактерии, фекалии… Што сé има на парите?

Човечките суштества се всушност расадник на бактерии каде и да се појават. Ако има некој што е во заблуда дека парите се некако исклучок, веројатно е единствен. Ама изгледа е малку полошо отколку што претпоставувавме. Резултатите од научната студија на Универзитетот во Њујорк, објавена во април, покажуваат дека на парите (банкнотите особено) кои ...

Повеќе »

Седум карактеристики на ментално силните луѓе

Ментално силните луѓе не се ништо поразлични од останатите, но тие имаат специфичен начин на размислување и сфаќање. Тие и во најтемните моменти знаат да најдат извор на светлина. Денес ви ги претставуваме седумте карактеристики на ментално силните луѓе, а вие проверете дали можеби тие карактеристики се својствени и за ...

Повеќе »

Ким и Канје најдоа сурогат мајка за трето дете, ќе платат 45.000 долари

Ким Кардашијан и Канје Вест биле подготвени за своето трето дете, а него на свет ќе им го донесе сурогат мајка. Имено, Ким не била во состојба да износи бременост заради т.н. „плацента ацерта“, состојба во која постелката сраснува со ѕидот на матката. Сурогат мајката ја нашле преку агенција и ...

Повеќе »

Писмата на Ајнштајн продадени на аукција за повеќе од 200.000 долари

Писма што Алберт Ајнштајн ги пишувал за Господ, Израел и за физиката, се продадени за речиси 210.000 долари на аукција во Ерусалим, а најголема цена достигна она за создавањето на светот. Освен писмата, напишани на англиски јазик во периодот од 1951 до 1954 година, се продадеи во аукциската куќа „Винерс“, ...

Повеќе »

Мадона купи куќа во Португалија

Поп ѕвездата, Мадона одлучи да се пресели во околината на португалскиот главен град Лисабон, со цел на својот син да му овозможи се’ што му е потребно за градење професионална фудбалска кариера. Куќата која веќе ја купила, наводно чини околу 5,7 милиони евра – пишува „Дејли Меил“. „Кралицата на попот“, ...

Повеќе »

Каде низ Европа најевтино се јаде

  Ако некој тргне на пат низ Европа и притоа сака да ужива во добра храна за поволна цена, слободно може да се „паркира“ на Балканот. Токму овие простори важат за најевтини ако се спореди квалитетот на специјалитетите со цената. Европската статистика вели дека на листата со најевтини дестинациии ако ...

Повеќе »

6 мали работи за посреќен живот

Често ни се случува да не сме присутни во она што го правиме, да се чувствуваме заробени во сопствените негативни мисли и да немаме желба и ентузијазам во секојдневието. Но, секое патување започнува со мали чекори.  За да бидеме среќни, најпрво треба да сме благодарни за сето она што го ...

Повеќе »

Совети од мајката за ќерката

Научи да кажеш не, грижи се за внатрешната убавина, сфати дека убава жена е онаа која блеска и плени со својата личност, а не само со физичкиот изглед. Не дозволувај да се изгубиш себе поради мажите, се некои од мудрите реченици  со кои би требало да ја подготвите ќерката. Секоја ...

Повеќе »

Свекрви главен виновник за разводите

Просечната македонска жена попрво би се развела поради свекрвата отколку поради љубовницата на мажот, велат последните истражувања на психолозите и на социјалните работници. Присуството на две семејства под ист покрив значително ја зголемува веројатноста дека бајката „среќно си живееја до крајот на животот” ќе заврши со судско рочиште. Непремостливите разлики ...

Повеќе »

Невин поминал 17 години во затвор, го ослободиле откако го нашле неговиот двојник

Ричард Џонс од Канзас во 1999 година е уапсен по вооружен грабеж. Џонс бил обвинет врз основа на искази на сведоците и на самите жртви. Добил 19 години затвор... По 17 години поминати во затвор судот го ослободил Ричард Џонс од Канзас од обвиненијата за злосторството коешто не го извршил. ...

Повеќе »

Кога тверкањето станува детска игра (видео)

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика деновиве видеото на кое се снимени деца кои играат на начин, кој не е вообиичаен за нивната возраст. Корисниците кои го споделуваат видеото, коментираат дека децата манифестираат изместени вредности и дека за тоа можеби најголемата вина лежи во родителите, кои недоволно сериозно го сфатиле ...

Повеќе »

Лекции на раскинување кои ги научивме од филмовите

После раскинувањето на секоја врска доаѓа момент на тажење, плакање, стари муабети низ главата секој ден, слушање на тажни песни или песни кои заедно сте ги слушале. Сите ние тагуваме на различни начини, некој подолго, а пак некои пократко, но по некое време сите се враќаме на истата патека – ...

Повеќе »

10-те детски заповеди за родителите

Да се биде родител е нешто скапоцено и преубаво, но да се знае како да се однесувате со децата е вистинска умешност. Ова се десетте детски заповеди за родителите: 1. Моите раце се мали. Ве молам не очекувајте од мене совршенство кога го местам креветот, цртам, ја фрлам топката… Моите ...

Повеќе »
Close