Последни вести

Замисли си број од 1 -20 и погледни каква е твојата среќа денес

За да дознаете каквa е вaшата среќа денес, замислете си еден број од 1 до 20, а потоа погледнете што пишува за него. Број 1: Одлично здравје – најубавото од сè Број 2: Имате најверни пријатели на светот – тие се секогаш до вас! Број 3: Нови бенефиции за дома ...

Повеќе »

Петти ден изборна кампања, партиите ги претставуваат програмите на терен

На петтиот ден од кампањата за предвремените парламентарни избори, Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во Валандово и Гевгелија. Предизборниот караван на СДСМ и Коалицијата „За живот во Македонија“ денеска ќе ги посети Виница и Кочани. Демократската партија на Албанците ќе одржи митинг во село Отља во ...

Повеќе »

Планот за живот пред тетовчани синоќа го претставија кандидатите на пратеничката листа од СДСМ во изборна единица 6, предводени од претседателот на СДСМ и носител на листа во ИЕ 4 Зоран Заев

Изборниот караван на СДСМ синоќа пристигна и во Тетово. На раскрсницата на улицата Маршал Тито пред стотина тетовчани говореа Татијана Лалчевска и кандидат на листата на СДСМ во 6 ИЕ, носителот на листата во шесттка Петре Шилегов и лидерот на СДСМ и носител на листа на СДСМ во 4 ИЕ ...

Повеќе »

„Билет во два правца“: Преземените мерки безуспешни, Истокот се празни

Радио Канал 77 од денеска почнува со серија радио приказни на тема „Миграции и заминувањето на младите луѓе“. Има ли можност да добијат пристоен живот во земјата во кој се родени, дали се вреднувани од заедницата и општеството воопшто? На овие прашања низ радио приказните, видео материјалите и текстовите на ...

Повеќе »

ДУИ на конвенција во Скопје ги претстави кандидатите за парламентарните избори

Демократска унија за интеграција (ДУИ) вчера на конвенција во Скопје ги презетираше листите на кандидатите за пратеници и носителите на листите. Носител на листата во 6. изборна единица е лидерот на партијата, Али Ахмети во 1. Артан Груби, во 2. Ејуп Алими, во 3­та Нафи Дурмиши, во четвртата изборна единица ...

Повеќе »

„Коалицијата за подобра Македонија“ ја промовираше изборната програма

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вчера ја промовираше изборната програма на 500 страници со проекти и рокови за реализација во наредните четири години. Дел од програмата „Реално 2017-2020, работа, сигурност, напредок“ се проектите за повисоки плати, повисоки пензии, 600 милиони евра за земјоделски субвенции, нови автопатишта, пруги и нови енергетски ...

Повеќе »

Советот за етика во медиумите апелира на урамнотежено и коректно известување за изборите

Со почетокот на изборната кампања во Република Македонија, Советот за етика во медиумите (СЕММ) апелира новинарите да бидат целосно професионалноодговорни, да промовираат партиципаторен политички процес и континуиран пристап на јавноста до релевантни и веродостојни информации. -Медиумите не треба да дозволат да бидат манипулирани од страна на политичарите и другите актери ...

Повеќе »

Каква изборна кампања не чека

Четвртата изборна единица, во која изборно ќе се соочат лидерите на најголемите партии, Никола Груевски на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и Зоран Заев на опозициската СДСМ ќе биде одлучувачка за изборниот исход, сметаат дел од аналитичарите. Очекуваат дека во пресрет на предвремените парламентарните избори на 11 декември, на граѓаните ќе им се сервира ...

Повеќе »

Стивен Хокинг: Има уште илјада години живот на Земјата

Генијалецот, Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на вселената и напорите да ги насичи кон барање на нова средина за живеење, бидејќи како што рекол „нашата планета ни остана многу малку време“. Хокинг смета дека на луѓето ќе им биде тешко да живееат ...

Повеќе »

Новата лимузина за Доналд Трамп

Спецификации за техничките податоци за возилото сосема разбирливо нема, но на интернет просторот ума интересни информации. Шпионските фотографии кои ја покажуваат новата лимузина на претседателот на САД за време на тестовите, веќе даваат појасна слика за возилото на Трамп. Неодамна протекоа првите фотки со многу, а сега некои портали понудија ...

Повеќе »

Девојка која ги има прошетано сите земји во светот

Името и’ е Касандра Де Пекол, а наскоро ќе стане првата девојка што пропатувала низ сите 196 држави во светот, и тоа на свои 27 години! Патешествието, кое таа го нарекува „Експедиција 196″ започнало во јули 2015 година, а веќе има поминато 181 држава. До завршувањето на експедицијата има 40 ...

Повеќе »

Дали сме зависни од стрес?

Работата може да предизвика болест. Но, исто и преголемите лични очекувања, произлегува од најнова студија.Позната ли ви е оваа сцена? Наутро во метро или во автобус на пат кон работното место – избројте колкумина патници со наведната глава го имаат приковано погледот кон смартфонот. И? Да, точно, најголем дел од ...

Повеќе »

Совети за тоа како побрзо да се збогатите

Ако размислувате за милионерите, тогаш сигурно пред вас имате слика на богат банкар од Вол Стрит или ексцентричен шеик кој купува луксузни авиони и јахти. Приказните на богатите луѓе кои започнале со свои мали бизниси, а направиле царства се многу реални. Бројот на светските милионери во последните 10 години е речиси ...

Повеќе »

Кои се најпаметни хороскопски знаци ?

Близнаци – Многу се интелегенти па од таму произлегува нивната духовитост. Од таа причина секогаш се опкружени со луѓе со кои сакаат да водат конструктивни разговори, а во љубовта бараат интелегентен партнер со кој ќе можат да зборуваат за се и сешто, бидејќи празните приказни не ги исполнуваат. Скорпија – ...

Повеќе »

Зошто вашиот глас не е таков каков што вие го слушате

Веројатно многу пати сте го слушнале вашиот глас на некоја снимка и сте се зачудиле, мислејќи дека на другите им звучите различно. Меѓутоа, другите луѓе ве слушаат исто така како што вие се слушате на снимката, овој трик се случува поради начинот на кој звуците патуваат до нашето внатрешно уво. Секој ...

Повеќе »
Close