Жителите од Општина Маврово Ростуште од денеска ќе можат да вадат пасоши и лични карти и во својата општина – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Жителите од Општина Маврово Ростуште од денеска ќе можат да вадат пасоши и лични карти и во својата општина

Жителите од Општина Маврово Ростуште од денеска ќе можат да вадат пасоши и лични карти и во полициската станица во Ростуште. Веста ја соопшти Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кој викендов беше во посета на оваа општина чии граѓани за да ја добијат оваа документација морале да одат во Гостивар.

Спасовски освен полициската станица во Ростуше ја посети и полициската станица за граничен надзор во Жировница каде ги нотирал недостатоците  и потребите на полициските службеници, кои работат во овие установи, во склоп на Министерството за внатрешни работи .

Општина Маврово Ростуше е единствена рурална општина во Западна Македонија каде граѓаните можат да ваѓаат лична документација, во подрачните одделенија на нивната општина.

Би те интересирало и

Еколошка акција денеска во Кавадарци, ученици и еколози го собраа отпадот околу езерцето на висорамнината Витачево

Во рамки на акцијата, Ден на планетата земја кој годинава се одбележува под мотото „Да ...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева дека со наместен тендер ќе се набавуваат реагенси, СДСМ најавува подобри здравствени услуги

Опозицијата обвинува дека СДСМ има намера да ја централизира набавката за реагенси за сите лаборатории ...