ЖРК Вардар гостува кај Ларвик во третото коло од ЛШ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ЖРК Вардар гостува кај Ларвик во третото коло од ЛШ

Ракометарките на Вардар попладне од 17 часот гостуваат во Норвешка кај Ларвик во третата рунда од Лигата на шампионите. По триумфот во Германија кај Турингер за македонскиот шампион овој пат пречка до нова победа во елитното натпреварување ќе биде поранешниот европски шампион.

На второто од трите гостувања во рамките на Ц-групата отпатуваа 17 ракометарки, истиот состав што триумфираше и пред една недела кај Турингер.

Ларвик кој зад себе има една европска титула, две вице европски трофеи и последните две сезони стигнува до најдобрите осум во ЛШ, сега е пред голем предизвик поради смената на генерациите и целосно реновираниот тим. Вкупно 11 ракометарки заминаа од тимот или пак прекинаа со професионално играње ракомет. Нивните мета ги заземаа неискусни ракометарки, барем со меѓународни натпревари кои во иднина треба да продолжат по успешните стапки на тимот.

Засега тешко им оди на Норвежанките во ЛШ, па на првите две средби Ларвик загуби, дома од Турингер 27:31 и во гости кај ФТЦ, 33:37, за разлика од Вардар кој е со максимален број бодови.

Досегашниот биланс од меѓусебните средби е две победи за Вардар, една за Ларвик и едно реми.

Би те интересирало и

Македонија носител на група за квалификациите за ЕП 2020

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот шешир за претстојната ждрепка за ...

СЕХА: Вардар против Мешков Брест во полуфинале

На едно коло до крај на регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата извесно е ...