ЖРК Куманово пресилно за Лесковац и Врање – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ЖРК Куманово пресилно за Лесковац и Врање

Женскиот ракометен тим од Куманово за викендов одигра два пријателски натпревари  во Лесковац и Врање, каде забележаа две убедливи победи.

Во саботата во СРЦ Дубочица во Лесковац кумановки одлично го прикажаа нашиот клуб, град и држава и го декласираа домашниот тим ЖРК Дубочица со резултат 34:21.
Домашниот тим успеа да се спротивстави само во првите осум минути кога резултатот изнесуваше 2:2, потоа на сцена стапи кумановската машинерија и на полувреме се замина со резултат 19:5 за гостинскиот тим.
Во второто полувреме шанса добија сите избранички на тренерот Јосимовски и без поголеми напори ЖРК Куманово успеа да ја сочува големата предност, за да на крајот забележат убедлива победа.
Во екипата на Куманово сите ракометарки се претставија во одлично издание, а во листата на стрелците се запишаа дури 14 ракометарки.
Во екипата на ЖРК Дубочица на голот блескаше Милошевиќ со 13 одбрани, а со ефикасноста се истакнаа Манојловиќ со 9 и Стаменковиќ со 6 голови.
Во неделниот натпревар Куманово се прикажа во уште подобро издание и славеше убедлива победа над Врање со 39-15( 22-5).
Екипата на ЖРК Куманово следниот викенд повторно е активна во Србија каде ќе зеде учество на силен турнир во Прокупље, а противници ќе им се екипите на ЖРК Топличанин  и ЖРК Житораѓа.

Превземено од: Кумановски Муабети

Би те интересирало и

ЛАЗАРОВ: Да ги задржиме високите стандарди на организација на кампот и да ги надоградиме

Стартуваа подготовките за четвртото издание на најдобро организираниот ракометен камп на овие простори, камп на ...

Ѓер прави тим од кој ќе боли глава

Амандин Лејно голманката на ЖРК Вардар, која брани во одлична форма и која е една ...