Жoлтo ниво за опасност од пожари во Грција – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Жoлтo ниво за опасност од пожари во Грција

Цивилната заштита во Грција денеска објави жолто ниво на опасност од пожари.

Жештините од последниот период и силниот ветер создаваат висок ризик од пожари, алармираат властите. Според нив, најголема е опасноста на полуостровот Атика, но и во континенталните региони, северното крајбрежје на Егејското Море и на Крит.

Огнените стихии во Грција досега опустошија големи шумски површини, соопшти Цивилната заштита.

Единствениот пожар, што во моментов е активен, е тој во областа на Лаврио во јужна Атика.

Би те интересирало и

Регионалната платформа: Брзата реакција на српската полиција претставува добар знак

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, ...

Сопственикот на Пинк одбил половина милјарда евра

Сопственикот на српската телевизија Пинк, Жељко Митровиќ одбил половина милијарда евра, кои за купување на ...